spot_img

2021 Web Tasarım Trendleri

Web tasarım her yıl yaşanan gelişmeler ile birlikte yeniden şekilleniyor ve tasarımcıların daha başarılı çalışmalar yapmasına imkan tanıyor. 2021 web tasarım trendleri ile birlikte yeni web tasarımı yapacak olan geliştiricilerin mutlaka trendleri yakından takip etmesi ve bu trendlere uygun bir şekilde tasarım gerçekleştirmesi gerekiyor. 

Paralaks Efekti

Paralaks, izleyiciye yakın olan nesnelerin uzaktaki nesnelerden daha hızlı hareket ediyormuş gibi göründüğünde meydana gelen optik illüzyondur. Bu illüzyon, 2021 yılı itibari ile birlikte web sitelerinde sıklıkla yer bulmaya başladı. Farklı efektler ve dinamik bir görüntü, kullanıcıyı daha fazla etkilediği gibi sayfada kalma oranını arttırır ve kullanıcıların işletmeye daha fazla yakınlık duymasını sağlar. Ön plan ve arka planda yaratılan farklılıklar ve bağımsızlık, paralaks efekti ile birlikte mükemmel bir uyum sağlıyor. 

Düz Renkler ve Minimalizm 

Son yıllarda etkisini hemen hemen her alanda göstermeyi başaran minimalizm, 2021 web tasarım trendlerini de yer bulmuş durumda. Minimalizm ile birlikte daha fazla sadelik, daha fazla boş alanlarını kullanıldığı web tasarımda düz renkler artık çok daha ön planda ve popüler. Aynı zamanda düz renklerin kullanılması ile birlikte yazılar ve ekranda yer alan diğer görseller özel efektler ile destekleniyor. Kabartma benzeri tasarımlar, sayfanın üç boyutlu bir görünüm kazanmasını ve göze daha hoş gelmesini sağlayabiliyor.

2021 yılında düz renkleri kullanmak istemeyen ve çoklu renkler ile daha farklı bir hareketlilik yakalamak isteyenler daha çok Apple’ın Big Sur OS işletim sisteminde yaptığı tasarım değişikliğinde de görüleceği gibi 3 boyutlu düz renkleri kullanabilir. Böylece düz renk uyumu yakalansa da çoklu renk ve özel geçişler sayesinde hareketli ve kullanıcıları etkileyen tasarımlara imza atılabiliyor. Renkli minimalizm olarak da adlandırılan mevcut yenilikler, 2021’de pek çok farklı web tasarım çalışmasında kendine yer bulmuş durumda.

Soyut Şekiller Ve Kompozisyon

Soyut şekiller de ve kompozisyon 2021’de oldukça ön plana çıkmış durumda. Pek çok farklı web tasarımcı , soyut şekiller ile özel kompozisyonlar oluşturmaya gayret ediyor. Daha fazla özgürlükçü bir tasarım olarak ön plana çıkan yeni akım; kareler, daireler ve diğer geometrik şekiller ile bezenen özel tasarımların ortaya çıkmasını sağlıyor. Özellikle Start Up’lar, teknoloji ürünleri ve uygulamalar için yapılacak web tasarım sayfalarında bu etki daha fazla tercih ediliyor.

Gözü Dinlendiren Renkler

Artan mobil kullanım ile birlikte ekranlar karşısında geçirilen süre arttığından dolayı kullanıcıları yormayacak ve olumsuz bir etki yaratmayacak renkler çok daha ön planda. Web sitelerinde yer verilecek bu tip renkler ile birlikte dağınıklık ve ekrandaki gürültü azaldığı gibi kullanıcılar kendisini çok daha iyi hissediyor. Yeşiller, pastel maviler, sıcak kahveler veya açık pembeler gibi yumuşak renk alternatifleri, 2021’de kesinlikle tercih edilmeli.

Kaydırma Efektleri ve Etkileşimler

Sosyal ağlar ve mobil kullanım ile birlikte günlük hayatın bir parçası olan kaydırma hareketleri, artık her uygulama ve web sitesinde gereksinim haline gelmiş durumda. Web tasarımda da bu etkileşimin ustalıkla yer bulması gerekiyor. Kaydırma hareketleri ile yapılacak farklı işlemler ya da sayfalar arasında geçişlerin yapılabilmesi, kullanıcı dostu bir web sitesi için çok daha pratik görünüyor. 

Ürün ve Hizmet Odaklı Tasarım

Özellikle geçmiş yıllarda bir web sitesi için standart şablonlar yeterli olurken artık artan rekabet, işletmelerin bu alanda farklı olmasını zorunlu kılıyor. Sunulan hizmet ya da ürün odaklı bir şekilde yapılacak web tasarımda, ürünün ön plana çıkan özellikleri, sektörde yaratacağı farklar ve kullanıcıları cezbedecek özellikleri tasarım ile birlikte aktarılabilmeli.  Gerçek dünya ile dijitali harmanlama , 2021 yılında web tasarımcıların en çok ilgilendiği alanlar arasında

Vintage İlhamlı Tipografi

Web tasarımında en önemli detaylardan birisi de metinler. Geçmişin her geçen gün özlendiği günümüzde, vintage yazı tiplerine yer vermek, web sitesinin daha farklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Böylece istenen etkiyi ve kullanıcılarda uyandırılmak istenen duygular, yazı tipleri ile sağlanabilir durumda.

Erişilebilirlik

Trendler ne olursa olsun yapılacak her bir web tasarım erişilebilirliği iyileştirmeli. Bu nedenle kullanılan metin, arka plandaki görseller arasında güçlü bir renk kontrastının oluşması, tasarım geneli için oldukça önemli. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

Sosyal medyadan bizi takip ederek, haberlere, sosyal içeriklere ve hakkımzda daha fazla detaya sahip o

spot_img