BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

DoS Saldırısı Nedir?

DoS (Denial of Service) saldırıları, hedef sunucuya TCP ve UDP aracılığıyla aşırı derecede paket göndermek yoluyla gerçekleştirilir. Genellikle bir ağdan çıkan bu saldırılarda, gönderilen istekler sunucunun kaynaklarını tüketerek, sunucuyu servis dışı bırakır. DoS saldırıları birkaç yol ile gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bazıları:

Buffer Atakları: En çok karşılaşılan atak türüdür. Bu tip saldırılarda, saldırganar, ağı aşırı yükleme yoluyla kullanım dışı bırakırlar.
Ping ya da ICMP Atakları: Yapılandırılmamış ya da yanlış yapılandırılmış ağ aygıtlarına yönelik yapılan saldırı türüdür. Saldırganlar bir ICMP sadırı kullanarak, ağda bulunan her bilgisayara yoğun ping paketleri gönderirler.
SYN Atakları: Saldırganlar, SYN atakları ile bir sunucuya bağlantı isteği gönderirler ancak bunu tamamlamazlar. Tamamlanmayan istekler nedeniyle doğal istekler işleme alınmayacak ve sunucuya erişilemeyecektir.

DoS saldırıları, kolay yönetilebildiğinden, korsanların tercih ettikleri saldırı modelleri arasında bulunur. Dünya üzerinden çoğu kurum ve kuruluş DoS saldırılarının hedefi olarak yıkıcı zararlara uğramaktadır. DoS saldırıları, bir işletmenin haftalarca hizmet dışı kalmasına sebebiyet verebilir.

DDoS Saldırısı Nedir?

DDoS saldırıları, en etkin saldırı yöntemleri arasında bulunmaktadır. Bu saldırı türünde birden fazla DoS saldırısı, tek bir hedefe yönelir. Hedeflenen ağ, birden fazla ağdan çıkan saldırılar ile etkisiz hale getirilir. Saldırganlar bu türden saldırılarda, daha önce ele geçirdikleri ve jargonda “köle” ya da “zombi” olarak anılan bilgisayarları kullanırlar. Bu bilgisayarların sahipleri, genellikle saldırı için kullanıldıklarının farkında değildir. DDoS saldırılarını bu denli etkin kılan faktör, saldırı kaynağını saptamanın son derece zor olmasıdır. Zombiler, ana kontrol sunucusu üzerinden yönetilen ve botnet ağı olarak nitelendirilen bir cihaz ağı oluştururlar, ardından topluca saldırıya geçirilirler. Zombi sayısı 10 ile 1000 arasında değişebilir. Bu saldırganların botnet ağının büyüklüğüne bağlıdır.

DDoS atakları, Ping, HTTP, Slowloris, SYN gibi çeşitli saldırı türleriyle yapılabilir ve günlerce devam edebilir. Sunucu portlarındaki açık sebebiyle, korsanlar, hassas verilere erişebilir, bu verileri kullanabilir ya da satabilir.

İşletmenizi DoS ve DDoS ataklarına karşı güvenli hale getirmek, verileriniz için maksimum koruma sağlamak adına destek ekibimizle iletişime geçebilir, size uygun çözümler hakkında bilgi alabilirsiniz.