BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

Firewall/UTM (Birleşik Tehdit Yönetimi), birden çok güvenlik hizmeti ile özelliğini birleştirerek ve entegre ederek, bireysel ve kurumsal siber saldırılara karşı koruma sağlayan bir tür ağ donanım aracıdır.

UTM cihazları genellikle, kötü amaçlı yazılımlar ve aynı anda ağın ayrı bölümlerini hedef alan saldırılar da dahil olmak üzere, çeşitli kaynaklardan gelen güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlayan cihazlar olarak konfigüre edilirler.

UTM cihazları, büyük ölçekli işletmeler haricinde, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağ güvenliğini sağlamak amacıyla giderek tercih ettikleri bir hizmet haline geldi. UTM cihazları, birden çok güvenlik ürününe olan bağımlılığı minimum düzeye indirirken, bütün ağ güvenliğinin tek bir merkezden yönetilmesine olanak tanıyor.

Firewall olarak da nitelendirilen UTM cihazları, güncellenebilir güvenlik duvarları, izin girişlerin tespiti ve önlenmesine yönelik kurallar, Antivirüs, VPN, Spam ve URL filtreleme gibi birçok güvenlik zaafiyetine yönelik yapılandırma imkanı tanımaktadır.

UTM ile Antispam

UTM cihazları temiz web ve e-posta trafiği sağlar. Örneğin, gelen ve giden e-posta trafiği kontrol edilerek, e-posta tabanlı saldırıları direkt olarak engellenir ya da kaydedilerek sistem yöneticisine bildirilir. Engelleme noktasında saldırının boyutu ve UTM cihazının konfigürasyonu büyük öneme sahiptir. Örneğin, giriş seviyesi bir Firewall konfigürasyonunun 10Gbit/s büyüklüğünde bir saldırıyı engellemesi mümkün değildir. Bu noktada kurumun ihtiyaçları profesyoneller tarafından analiz edilmeli ve ihtiyaca yönelik konfigürasyon sağlanmalıdır.

Kötü Niyetli Giriş Denemelerine Karşı Önlem

UTM cihazlarının, sağladığı bir diğer olanak ise ağa giriş taleplerinin izlenmesi ve izinsiz girişlerin saptanmasıdır. Bu noktada kötü niyetli giriş denemelerinin zamanı tespit edilir, saldırılar tanımlanır ve önlenir. Bilhassa kullanılan portlara (FTP gibi) yapılan saldırılarda maksimum güvenlik sağlanır.

UTM ile Güvenli Bağlantı Sağlayın

Öte yandan Firewall cihazlarında bulunan VPN fonksiyonları, kurumların ağ aktivitelerini manipülatif saldırılardan ve veri hırsızlığından korumak amacıyla tasarlanmıştır. VPN ile bütün ağ trafiği UTM cihazına yönlendirilerek, koruma altına alınmaktadır.

Kimlik Hırsızlığından Korunma

FSB Teknoloji uzmanları tarafından sürekli güncel olarak sunulan filtreleme kuralları ile beraber, WEB ve URL filtreleme hizmeti ile, şirketinizi kötü niyetli yazılım içeren web sitelerinden koruyabilirsiniz. UTM cihazlarınız erişilen bağlantıyı sağlayarak kimlik hırsızlığı/keylogger gibi kötü niyetli yazılımların olup olmadığını otomatik olarak tarayacak ve kötü niyetli yazılım mevcutsa filtreleyecektir. UTM, uzmanlar tarafından yapılandırılması tavsiye edilen çeşitli kurallar ile onlarca farklı saldırı türüne karşı ağınızı güvenle korur.

Destek ekibimizle iletişime geçerek işletmenize uygun UTM türleri ve koruma konfigürasyonları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.