BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

Yerel alan ağı (LAN), nispeten küçük bir alana yayılan bir bilgisayar ağıdır. Çoğu zaman, tek bir oda ya da tek bir departmanda bulunmaktadır.

Bir LAN sistemi geniş alanlı bir ağa (WAN) bağlıdır. Yani LAN’lar ortak bir ağ aracılığıyla birbirlerine bağlanabilirler

LAN ve Node

Çoğu LAN, iş istasyonlarına ve kişisel bilgisayarlara bağlanır. Bir LAN’daki her bir node üzerinde (ayrı bilgisayar) kendi programlarını yürüten kendi CPU’su vardır, ancak LAN üzerindeki herhangi bir yerdeki verilere ve cihazlara da erişebilir. Bu, birçok kullanıcının lazer yazıcılar gibi pahalı aygıtları ve verileri paylaşabileceği anlamına gelir. Kullanıcılar, e-posta göndererek veya sohbet oturumlarına katılarak birbirleriyle iletişim kurmak için LAN’ı kullanabilirler.

LAN’lar çok hızlı bir şekilde veri iletebilir, telefon hattı üzerinden veri iletilebildiğinden çok daha hızlıdır; ancak mesafeler sınırlıdır ve tek bir LAN’a bağlanabilecek bilgisayar sayısında da bir sınır vardır.

Yerel Alan Ağı Türleri (LAN)

Birçok farklı LAN tipi vardır, Ethernet LAN, bilgisayarlar için en yaygın olanıdır. Örneğin, çoğu Apple Macintosh ağı, Apple’ın Macintosh bilgisayarlarında bulunan AppleTalk ağ sistemine bağlanır. Aşağıdaki özellikler bir LAN’ı diğerinden farklı kılar:

Topoloji: Ağdaki cihazların geometrik düzenini belirler. Örneğin, cihazlar bir halka halinde veya düz bir çizgi halinde düzenlenebilir. Aşağıdaki görselde tipik LAN topolojisini görebilirsiniz

Protokoller: Protokoller veri gönderme kurallarına ve kodlamaya bağlıdır. Ayrıca, ağın peer-to-peer mi yoksa istemci / sunucu mimarisi mi kullandığını belirler.

Medya: Aygıtlar, çift bükümlü tel, koaksiyel kablolar veya fiber optik kablolarla bağlanabilir. Bazı ağlar medyayı tamamen birbirine bağlamadan aktarır, bunun yerine radyo dalgaları aracılığıyla iletişim kurar.

Kablosuz LAN Dağıtımı

Kablosuz ağların, özellikle yeni bir kablolu ağ dağıtırken veya mevcut bir ağda bakım yaparken kabloları yönlendirmek zorunda olma ihtimaliyle karşılaştırıldığında uygulanması nispeten kolaydır. Kablosuz bir LAN dağıtımını planlamanın ilk adımı, kablosuz ağ teknolojisi standardına karar vermek olmalıdır.

Ağ ve network çözümlerimize ilişkin daha detaylı bilgi almak adına destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmak için bekliyor olacağız.