BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

VPN nedir?
VPN (Özel Sanal Ağ) güvenli ve özel olarak internete erişmenizi sağlayan bir hizmettir. Bir sunucu üzerinden bağlantınızı yönlendirmek ve çevirimiçi gizlemek suretiyle çalışır.
VPN Nasıl Çalışır?
VPN olmaksızın internete bağlandığınızda IP adresiniz bağlandığınız konumda görülebilir. Bu durum, kötü niyetli kişilere bağlantınız hakkında bilgi toplama kolaylığı sağlar. Şayet nitelikli güvenlik yazılımları kullanmıyorsanız tamamen korunmasız hale gelmiş olursunuz. İstek gönderdiğiniz sunucular arasındaki bilgi alışverişi de bütün bilgilerinizi ulaşılabilir kılar. Korsanlar, bilgisayarınıza keylogger gibi programlar yerleştirebilir, e-posta ve bankacılık trafiğinizi izleyebilir, dahası bunları ele geçirebilir.

Ancak bir VPN kullanıyorsanız, giden bütün istekler şifrelenerek, önce internet sağlayıcınız ardından VPN sunucusuna gider. Nihai bağlantı VPN sunucusu üzerinden gerçekleştirilir. Hedef site, trafik kaynağı olarak güvenli sunucunuzun IP adresini görüntüler. Öte yandan verileriniz şifreli olduğundan, tarafınızdan gönderilen istekler görüntülense bile ham veriye erişilemez. İstekleriniz şifreli olarak gözükür.

VPN Türleri

VPN servisleri, çeşitli protokoller aracılığıyla çalışır. Bu protokoller verilerin nasıl iletileceğini belirler.

PPTP: Bu protokol, Microsoft tarafından tasarlanan, en eski VPN protokollerinden biridir. Günümüz standartlarında doğru konfigüre edilmediği taktirde güvenlik işlevini yerine getirmeyecektir.

L2TP / IPsec: Bu protokol, PPTP ve Cisco tarafından geliştirilen L2F protokolünün bir kombinasyonudur. Veri tünelinin iki ucunda da güvenlik bir bağlantı kurmak üzere anahtarlar kullanır ancak güvenliği tartışılır. IPsec protokolü ile beraber güvenlik bir miktar artsa da, çeşitli güvenlik kurumları tarafından erişilebilir.

SSTP: Microsoft tarafından oluşturulan başka bir protokol olan SSTP, SSL-TLS şifrelemesini kullanır. En güvenli protokollerden biridir.

IKEv2: Microsoft’un diğer protokollerini yenileyerek güçlendirdiği IKEv2 protokolü, etkin bir güvenlik sağlar.

Diğer VPN servisleri hakkında bilgi almak ve en uygun VPN çözümünü edinmek adına destek ekibimizle iletişime geçebilir, detaylı bir analiz isteyebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.