BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

Veri şifreleme hizmetleri, düz metinlerin ya da çeşitli veri türlerinin, okunabilir formdan, yalnızca şifre anahtarına sahip kullanıcılarına erişebileceği şifreli forma dönüştürme hizmetidir. Veri şifreleme hizmetleri, bilhassa ağlar arasında hareket halinde bulunan verilerin uçtan uca korunması adına büyük kolaylık sağlamakta ve en güvenilir yöntemlerden biri olarak nitelendirilmektedir.

Veri şifreleme, finansal ve kişisel veriler de dahil olmak üzere, bir tarayıcı ile sunucu arasında hareket halinde bulunan verileri korumak, son kullanıcının gizliliğini artırmak adına yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurum ve kurulaşlar ile bireysel kullanıcılar, bilgisayar, sunucu ya da mobil aygıtlarında bulunan verilerin gizliliğini sağlamak adına veri şifreleme hizmetlerine sıkıca başvurmaktadır.

Veri Şifrelemesi Nasıl Yapılır?

Genelde düz metin olarak iletilen şifrelenmemesi veriler, bir şifreleme algoritması ve bir şifreleme anahtarı kullanılarak şifrelenir. Bu şifreli metinler, yalnızca şifreleme anahtarını bilen kullanıcı tarafndan çözlebilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çeşitli şifreleme türleri vardır. Bu türler arasından en çok kullanılanları, asimetrik şifreleme ve simetrik şifrelemedir.

Aynı zamanda “gizli anahtar” olarak da adlandırılan simetrik şifreleme anahtarları, tek bir anahtar kullanır. En yaygını çeşitli kamu kurumları tarafından kullanılan Gelişmiş Şifreleme Standardıdır (AES).

Simetrik şifreleme, genelde asimetrik şifrelemeye nazaran daha hızlıdır ancak gönderen, alıcının şifreli metin üzerinde işlem yapabilmesi için, kullandığı anahtarı alıcıyla paylaşmaldıdır. Çok sayıda anahtarın güvenli bir şekilde dağıtılması ve yönetilmesi gereksinimi bu noktada, gizli anahtarın asimetrik bir algoritma kullanması gerektiği fikrini ortaya çıkarır.

Genel şifreleme olarak da bilinen asimetrik şifreleme, biri genel diğeri özel olmak üzere iki farklı ancak matematiksel olarak bağlı anahtar kullanır. Açık anahtar herkesle paylaşılabilir, buna karşın özel anahtarın gizli tutulması gerekir. RSA algoritması, yaygın olarak kullanılan bir ortak anahtar algoritmasıdır. Çünkü, kısmen hem genel hem de özel anahtarla bir veriyi şifreleyebilir. Veriyi şifrelemek için kullanılan anahtarın basit anlamıyla “tersi” bu şifreyi çözmek için kullanılır. Bu sayede sadece gizlilik değil; aynı zaman dijital imza yoluyla, internet ortamında haberleşme ortamına ve veri bütünlüğüne orijinallik ile hesaplanamazlık sağlar.

Şifreleme türleri çeşitli algoritmalarla gerçekleştirilir. Örneğin Eliptik Eğri Kriptografisi (ECC), eliptik eğri denkleminin özelliklerine bağlı olarak, başka bir açık anahtarlı şifreleme türünü mümkün kılmaktadır. Nihayetinde ortaya çıkan algoritmalar daha hızlı ve verimli bir hal alırken, daha kısa şifreleme anahtarlarıyla üstün bir güvenlik sağlar.

Öte yandan kuantum teknolojisinin gelişimi günlük hayatımıza etki etmeye devam ettikçe, kuantum şifreleme de zamanla daha çok tercih edilir hale gelecektir. Kuantum şifrelemesi, verilerin korunması için kuantum parçacıklarının mekanik özelliklerini kullanır. Bilhassa Heisenberg’in belirsizlik ilkesi, bir parçacığın tanımlayıcı iki özelliği olan konum ve momentum özelliklerinin değerlerini değiştirmeksizin ölçülemeyeceğini ifade eder. Nihayetinde, kodlanmış verilere izinsiz erişim verileri değiştireceği için kuantum şifrelemesiyle kodlanmış verileri kopyalanması mümkün değildir.

Bir diğer şifreleme yöntemi olan E2EE,uçtan uca şifrelemede tercih edilen bir diğer protokoldür. Bu protokolde TLS tarafından sağlanan şifreli iletişim kullanımı her zaman için yeterli değildir ve uzmanlar tarafından konfigüre edilmesi gerekir.

Whatsapp ve Facebook Messenger E2EE protokolünü kullanan uygulamaların arasındadır.

İşletmenize uygun veri şifreleme çözümleri için destek ekibimizle iletişime geçebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.