BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

DLP, yani veri kaybını önleme hizmetleri, temelde, son kullanıcıların kurumsal ağ içinde bulunan hassas ya da kritik bilgileri dış ağlarla paylaşamamalarını sağlar. Kısaca, kurumsal ağ içinde bulunan veriler, ağ yöneticisi tarafından kontrol edilir ve son kullanıcının bu veriler üzerindeki izinleri belirlenir.

DLP yazılımları, gizli ve kritik verileri sınıflandırmak ve korumak için çeşitli kuralları kullanır. Bu sayede yetkisi olmayan kullanıcılar, verileri ifşa edemez, istem dışı ya da kötü niyetli olarak paylaşamaz. Örneğin, bir personel verileri bir e-posta ya da anlık mesajlaşma uygulamalarıyla göndermeye çalıştığında, herhangi bir FTP sunucusuna yüklemeyi denediğinde ya da bulut depolama sistemlerine kaydetmeye çalıştığında bu isteği reddedilir.

Ağ üzerindeki etkinlikleri izleyebilmek ve kontrol edilmek ile beraber, bazı DLP araçları, yerel ağdaki veri akışını filtreyebilir ve hareket halindeki veriyi koruyabilir.

DLP, finansal açıdan değerlendirildiğinde, veri ya da bilgi sızıntısı nedeniyle oluşabilecek milyonlarca dolar değerinde para kaybına karşına etkin bir önlemdir. Ayrıca kurulumundan itibaren istenen konfigürasyonlara esnek şekilde yanıt verebildiği için uygun bir çözüm olarak nitelendirilebilir.

DLP yazılımı, verilerin korumasız bir alanda olduğunu saptadığında bu verileri korumalı alana otomatik alabilir. Yani LDAP sunucusu zerinde manuel arama gereksinimini ortadan kaldırarak, veri taraması sırasında oluşabilecek zaman kaybını önler.

FSB Teknoloji 12 yılı aşkın tecrübesiyle kamu kurumlarına ve özel kurulaşlarına etkin koruma hizmetleri sağlamaktadır. İşletmenize yönelik ihtiyaçlarınızın tespiti için destek ekibimizle iletişime geçebilir, felaket senaryolarına önceden önlem alabilirsiniz.