BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

Geniş alan ağı (WAN), birden fazla yerel alan ağını (LAN) birbirine bağlayan, coğrafi olarak dağıtılmış özel bir iletişim ağıdır. Bir işletmede, WAN, şirketin genel merkezine, şubelerine, birleşme yerlerine, bulut hizmetlerine ve diğer tesislere sağlanan bağlantılarla oluşturulabilir. Genelde, bir LAN’ı bir WAN’a bağlamak için bir yönlendirici veya başka bir çok işlevli aygıt kullanılır. Kurumsal WAN’lar, kullanıcıların uygulamalara, hizmetlere ve merkezi olarak konumlandırılmış diğer kaynaklara erişimi paylaşmalarını sağlar. Bu, örneğin aynı uygulama sunucusunu, güvenlik duvarını veya diğer kaynakları çoklu konumlara yükleme ihtiyacını ortadan kaldırarak, efektif bir kullanım sağlar.

VPN ile Ağınızı Güçlendirin

Özel sanal ağlar (VPN), WAN mimarisindeki bağlantıyı kolaylaştırır. Bir SSL VPN genellikle bireysel kullanıcıların uzaktan erişimini sağlamak için tercih edilen bir seçenektir, çünkü WAN üzerinden iletilen veriler şifrelenir. Doğrudan fiber optik bağlantılar, bir WAN’daki ağları bağlamak için de kullanılır – ve neredeyse her zaman VPN’lerden daha fazla performans, güvenilirlik ve güvenlik sunarlar, ancak çoğu şirketin tedarik etmesi ve işletmesi maliyet oranı dikkate alındığında daha zordur

WAN Bağlantı Türleri

WAN bağlantıları kablolu ve kablosuz teknolojiler içerebilir. Kablolu WAN hizmetleri, çoklu protokol etiket değiştirme, T1’ler, Taşıyıcı Ethernet ve ticari geniş bant internet bağlantılarını kullanabilir. Kablosuz WAN teknolojileri, 4G LTE gibi hücresel veri ağlarının yanı sıra ortak Wi-Fi veya uydu ağlarını kullanabilir.

Kablolu ağ bağlantıları üzerinden WAN’lar çoğu işletme için tercih edilen ortam olmaya devam etmektedir, ancak 4G LTE standardını temel alan kablosuz WAN teknolojileri gitgide güç kazanmaktadır.

WAN altyapısı, bir telekomünikasyon taşıyıcısı, internet servis sağlayıcısı, özel IP ağı operatörü veya kablo şirketi gibi üçüncü taraf bir servis sağlayıcısının bir hizmeti olarak özel mülkiyete ait olabilir veya kiralanabilir. Hizmetin kendisi, genellikle hizmet düzeyi sözleşmesiyle desteklenen özel bir özel bağlantı üzerinden veya internet gibi paylaşılan, halka açık bir ortamda çalışabilir. Hibrit WAN’lar özel ve kamu ağ servislerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Ağ çözümlerimize ilişkin detaylı bilgi edinmek adına destek ekibimizle iletişime geçebilir, ihtiyacınıza uygun çözümler talep edebilirsiniz.
.