BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN

info@fsbteknoloji.com /  +90 0312 417 03 72

Wi-Fi tipik olarak internete akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlarla erişmek için kullanılsa da, Wi-Fi kendisi bir yönlendiriciye veya internet erişimini sağlayan başka bir erişim noktasına bağlanmak için kullanılır. Wi-Fi, direkt olarak internet üzerinden değil, internete bağlanan bir cihaz vasıtasıyla gerçekleştirilen bağlantı türüdür. Ayrıca yerel bir bağlı cihaz ağına erişim sağlar; bu nedenle fotoğrafları kablosuz olarak yazdırabilir veya fiziksel olarak bağlanmalarına gerek kalmadan Wi-Fi bağlantılı kameralardan bir videolara erişebilirsiniz.

Ethernet gibi kablolu bağlantılar kullanmak yerine, Wi-Fi, belirli frekanslarda, en çok 2.4GHz ve 5GHz’de bilgi iletmek için radyo dalgaları kullanır. Her bir frekans aralığında, kablosuz aygıtların çalışabileceği ve yükün yayılmasına yardımcı olan, böylece bağımsız aygıtların sinyallerini kalabalık veya diğer bağlantılar nedeniyle kesintiye uğradıklarını görmeyecekleri bir kanal vardır;

Standart bir Wi-Fi ağının tipik aralığı açık havada 100 metreye kadar ulaşabilir. Ancak binalar ve diğer faktörler sinyal için engel oluşturabilir, bu nedenle sinyal gücü zayıflayabilir. Antenin gücü ve frekans yayını aynı zamanda ağın etkin menzilini de etkileyebilir. 5GHz ve 60GHz gibi daha yüksek frekanslar, 2,4GHz’den çok daha uzun menzile sahiptir.

Bir ağın kapsama alanındaki herkes, Wi-Fi uyumlu bir cihaz taşıyorsa, ağı algılayabilir ve bağlanmaya çalışabilir. Hem özel hem de halka açık ortamlarda çalışmasına izin veren şey budur, ancak bu durumda güvenlik noktasında bir dizi endişeyi de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle WPA, WPA2 ve WPA3 gibi şifreleme standartları kullanılmaktadır.

İşletmenize uygun Wi-Fi çözümleri hakkında bilgi almak için destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.