info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Alan Adı Tescili

Alan Adı Tescili

Alan-Adı-Tescili-banner

Alan Adı Tescili Hizmetimiz İle Dakikalar İçinde Register İmkanı

Türkçe karşılığı alan adı olan domain, hatırlaması güç olan IP adresleri yerine kullanılan ve internet otoriteleri tarafından geliştirilen isimlendirme yöntemine verilen addır.

Web sitesi için seçilen ismin sonuna gelen com ve net gibi bir uzantı ile kullanılması haline alan adı ya da domain denir. İnternette kilit parça olan alan adları anlamlı ve kolay bir şekilde web sitesi adreslerinin hatırlanmasını sağlar.

Web sitelerini adresleme dışında çok daha fazla avantaja sahip olan alan adı doğru belirlenmesi halinde sitenin ya da markanın başarısı, itibarı ve bilinirliğine çok ciddi şekilde etki katar. Bu sebepten dolayı web sitesi kurulma aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli karar, alan adının ne olacağını belirlemektir.

 

Alan Adı Tescili Parmak İzi Gibi Benzersiz

Aynı alan adına sahip iki web sitenin bulunması imkânsızdır çünkü domainler aynen parmak izinde olduğu gibi benzersizdir. İnternet protocol address kelimesinin kısaltması olan IP numarası uzun ve hatırlanması zor sayılardan oluşur.

Alan adı olmasaydı arama motorunda herhangi bir web sitesini aramak için adres çubuğuna uzun ve hatırlaması zor birçok sayı yazılması gerekirdi. 300 milyondan fazla alan adını ve milyarlarca internet kullanıcısını birbirine bağlayan The Domain Name System (DNS) tarayıcı alan adı ilgili IP adresine dönüşür.

Böylelikle bilgisayarlar kolaylıkla web sitesine ait içeriğin depolandığı sunucuyu bulur. Tüm bu işlemler birkaç milisaniye içerisinde gerçekleşir.

Yenilenmesi Gereken İşlemdir

Alan adı tescili ya da domain satın almak da denen hizmet, web sitesi adının başkaları tarafından kullanılmaması, kullanıcının kendi üzerine kayıt ettirmesi ya da kiralaması anlamına gelir.

Konu alan adı satın almak değil belirlenen alan adını yaklaşık 1 yıl gibi bir süre ile kiralamaktır dolayısı ile domain tescili belirli periyotlar ile yenilenmesi gereken işlemdir.

Kayıt yenileme işlemi gerçekleştiği sürece alan adını kullanma hakkı sadece kullanıcıya aittir. Tescil edilmemesi durumunda alan adı kullanım hakkı yalnız kullanıcıya ait olmaz. Bu durumda kimliği ya da markayı yansıtan site adı başkaları tarafından alınabilir.

Domain sorgulama sayfalarında web sitesinin adı kendi web siteleri için isim arayanların kaydedebilmesi için müsait hale gelir. İnternet ortamında aranmak ve bulunmak için alan adı doğrudan etkidir. İlk izlenim sunmasından dolayı kesinlikle zaman ayırarak, üstünde düşünerek, özen ile seçilmesi gerekir.

ICANN Yetkisi

Benzersiz, akılda kalan, yaratıcı ve göz alıcı bir alan adı seçimi tanınmayı kolaylaştırır. İnsanları ya da markaları çok iyi derecede yansıtabilme fırsatı sunan domainler pazarlama stratejisi açısından da oldukça işe yarar. Doğru bir alan adı seçilememesi halinde marka bilinirliği açısından zorluk yaşanır.

Hosting paketleri alan adı içeren e-mail hesapları sunar dolayısıyla Hotmail, Yahoo ya da Google gibi ücretsiz e-posta hesaplarını kullanmak yerine alan adına özgün mail hesaplarını kullanmak kolay hatırlanmaya imkan sağlar.

Alan adı tescili, domain düzenleme ve denetleme yetkisi (ICANN) bulunan en yetkili kurum tarafından yetkilendirilen domain kayıt firmaları tarafından yapılır.

 

Köklü Domain Sağlayıcı

Türkiye’nin onaylı ve en köklü domain sağlayıcılarından biri olarak domain tescili yapmak için domain sorgulama sayfamızda müsaitliği kontrol edebilir ve karar verilen alan adı için kayıt oluşturabilirsiniz.

Kişi ya da markalar için ilk izlenim olarak değerlendirilen alan adı yalnız marka bilinirliği ve prestij açısından değil arama motorlarının sıralama algoritması açısından da önemlidir.

Arama motorlarında daha iyi sıralama elde edebilmeye yardımcı olan, alan adı ve uzantısında alakalı anahtar kelimelerin kullanılmasıdır.

Doğru alan adı seçiminde domain sorgulaması önemlidir, web sitesi için belirlenen alan adının daha önce alınmış olup olmadığını öğrenmek müsait olan alan adını bulmayı sağlama işlemine domain sorgulama denmektedir.

 

Alan Adı Tescili Domain Sorgulama

Şayet karar verilen alan adı müsait değilse girilen kelimeler ile ilgili olarak sorgulama çubuğunun listelemesinde farklı kombinasyonlar ve önerilere de göz atmak mümkündür.

Alan adı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Basit ve kısa süren bir işlem olmasına rağmen en fazla zorlanan aşama ideal bir alan adı bulmak için kelime alternatiflerine karar vermektir.

Çünkü potansiyel takipçilerin web sitesinden önce göreceği ilk şey alan adıdır bu yüzden ilk izlenimin olabildiğince iyi olması gerekir.

Alan Adı Tescili Hizmeti İçin Teklif Alın

Bulunan en iyi fikir olsa dahi alan adı tescili için müsaitliğin domain sorgulama ile kontrol edilmesi gerekir. Firmamızdan ücretsiz olarak domain sorgulama hizmeti alabilir ve bulunan alan adının müsait olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Alan Adı Tescili Etkili Ve Kullanışlı Domain

Arama sonuçlarındaki sıralamayı da etkileyebilmek için etkili ve kullanışlı bir domain seçmek dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

  • Anahtar kelimeleri alan adında kullanmak; web sitesi için belirlenen alan adı domain sorgulamasında müsait olmadığında web sitesinin içeriği ya da yapılan iş ile alakalı anahtar kelimeleri alan adı olarak kullanmak mümkündür.
  • Akılda kalan kısa kelimelerden oluşmalı; kullanılacak olan alan adı olabildiği kadar kısa ve akılda kalan kelimelerden oluşmalı. Web sitesi için ortalama 3 kelimeden oluşan eşsiz bir domain seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Okunuşu kolay olmalı; alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri okunuşunun kolay olmasıdır. Yanlış anlaşılmalara neden olan ya da farklı şekillerde okunabilen ve söylenişi zor kelimelerden uzak durulmalıdır.
  • Araştırma yapılmalıdır; domain kaydının yapılmasından önce alan adı olarak belirlenen kelimelerin farklı uzantılarda daha önce alınmış versiyonlarının olup olmadığını araştırmak önemlidir. Eğer versiyonları bulunuyorsa aynı isimde kararda olunması halinde farklı uzantıya sahip web siteleri incelenmeli ve taklit durumuna düşmemek için dikkatli olunmalıdır.
  • Uzun süre kullanılabilir olmalı; web sitesinin ismini değiştirmek sıklıkla yapılabilir ancak burada önemli olan ziyaretçi sayısında azalma ya da arama motorlarındaki sıralamada düşmedir. Bundan dolayı alan adı seçiminde uzun süre kullanılabilecek isme odaklanmak ve sonradan değiştirme zorunda kalmayan bir alan adı seçmek önemlidir.
  • Doğru uzantıyı içermeli; genellikle .com uzantısının müsaitliği kontrol edilir, önerilen de genelde budur. Ancak .com uzantısının uygun olmadığı hallerde domain için doğru uzantıyı bulmak adına üst düzey domain bölümündeki açıklamalara göz atmak gerekir.
  • Taklitçilik önlenmeli; web sitesi adresinin sık kullanılan .net, .org, .info gibi uzantılar içeren alternatifleri ya da yanlış yazılacak versiyonlardaki alan adlarını da tescil ettirerek bu sayede taklitçiliğin önüne geçilebilir. Böylelikle ziyaretçilerin taklitçiler tarafından dolandırılması engellenir.

 

Mükemmel Bir Başlangıç

Domain yani alan adları top level domain (TLD) ile second level domain (SLD) adı verilen ve belirli bilgiler sağlayan iki bölümden oluşmaktadır. Web sitesinin adı .com bir alan adında noktanın sol kısmında kalan bölüme second level domain, solunda kalan bölüme ise top level domain denmektedir.

Benzersiz bir alan adı tescili yaptırıldığında mükemmel bir başlangıç ile dijital kariyer güçlendirilir. Aynen bebeğe kimlik almak gibi umutları arttıran, hayaller kurduran doğru alan adı bulunduğunda marka değeri, prestij ve web sitesi trafiği üzerinde belirgin etkiye sahip olmak söz konusudur.

Profesyonel bir görünüm, işletme ya da markanın büyümesi 7/24 ulaşılabilir olabilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Hosting Paketlerimizi İnceleyin

ICANN Nedir?

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X