info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Ambalaj Tasarımları

Ambalaj Tasarımları

Ambalaj-Tasarımlari-banner

Kimi zaman ürünün önüne geçen ve satış raflarında rakipleri arasından sıyrılmasını sağlayan aynı zamanda ürünün varlığını ifade eden kıyafeti hiç şüphesiz ambalaj tasarımıdır. Ambalaj tasarımları ne kadar başarılı olursa hedef kitleyi de aynı oranda kendisine çeker.

Ürünü dış etkenlerden korumak amacı ile kullanılan ambalaj ürünün taze olarak saklamasını sağlamasının yanı sıra aynı zamanda rekabet pazarında bir pazarlama aracına dönüşür.

Ürünün zedelenmesini, ıslanmasını çarpma ve düşmelerden kaynaklı zedelenmesini engelleyen ve dış etkenlerden gelecek zararlara karşı koruyan ambalaj;

 • Tasarımı ile içerisindeki ürünün varlığını tanıtır.
 • Tasarım malzemeyi çekici kılar.
 • Dikkat uyandırarak aidiyet hissettirir.
 • Satışların artmasını sağlar.
 • Ürünün kim tarafından piyasaya sürüldüğünü anlatır.

 

Ambalaj Tasarımları Süreci

Ambalaja önem katan nedenlerden biri hisleri ifade etmesidir, çünkü ürünü satın almak kadar basite indirgeyemeyiz. Koklar, dokunur ve hikayesini merak ederiz bu yüzden mükemmel tasarım ambalaja hayat veren bir unsurdur.

Ürünün konuşmasını sağlayan ambalaj tasarımı olmasından dolayı tasarımcının doğru ve yenilikçi fikirler üretmesi önemlidir. Firma olarak ambalaj tasarımlarında ürünü ön plana çıkaran çalışmalara imza atıyoruz.

Algıda seçicilik yapmaya imkan sağlayan dikkat çekici ve rakip ürünlerin önüne geçecek tasarımlar hazırlıyoruz. Yaptığımız tasarım projelerinde öncelikle ürünün özelliklerini, müşteri profilini rakiplerini çok iyi derecede araştırıyoruz.

Yaptığımız analiz ve araştırmalar sonrasında başarılı ve sağlıklı ambalaj tasarımları üretiyoruz. Ambalaj tasarlamak kapsamlı bir süreçtir öncelik olarak doğru briefin alınması gerekir.

 • Ürünün tasarlanması
 • Ambalajın test edilmesi
 • Satış analizlerinin yapılması gibi farklı süreçler tasarımda yer almaktadır.

Ambalaj tasarımına başlamadan önce şu adımları izliyoruz;

 • Ürünü tanıma aşaması
 • Kitle analizi
 • Ürünün nasıl nerede satılacağı
 • Ürünün hikayesi.

Tasarım Ürünü Tanımakla Başlar

Ürünün hangi malzemelerden üretildiği, büyüklüğü, kullanılan hassas malzeme var mı yok mu, ürün sert mi yumuşak mı gibi birçok bilgiyi öğrenmek gerekmektedir. Aynı şekilde ürünü kimin alacağını bilmek de tasarımı şekillendirmektedir çünkü tasarımı o kitleye uygun şekilde hazırlamak gerekir.

Kullanıcı kadın mı ya da erkek mi, yetişkin mi çocuk mu, ürünün fiyatına dikkat eder mi, demografik yapısı nasıldır gibi birçok soruya cevap verilmesi ambalaj tasarımında karar vermeyi sağlar.

Ürünün nerede ve hangi şartlarda satıldığı da önemlidir, bir e-ticaret platformunda ya da fiziksel bir ortamda satılan ürünün satış yerini bilmek tasarım konusunda büyük avantaj sağlar. Ambalajı dayanıklı yapısı satıldığı yer ile paralel olarak bağlantılıdır.

Ambalaj Tasarımları Markayı Temsil Eder

Tasarım öncesindeki son aşama markayı tanımaktır bu yüzden tasarlanacak ürün için brief alınmalı ve tasarımın markayı temsil ettiği unutulmamalıdır. Ambalaj bir hikaye anlatır bunun nedeni tasarımı birçok duyu organımız ile hissetmektir.

Önce ürünün tasarımını görür, ardından dokunur ve elimiz ile hissederiz. Açarken sesini duyar ve ardından tadarız, dolayısıyla birçok duyu organımızı aynı anda kullanırız. Ambalaj tasarımları çalışmalarında en önemli konulardan biri de renk seçimidir.

Potansiyel alıcı da duyguları harekete geçiren renklerin seçimi satın almaya yönlendirir. Bu yüzden renk analizinin yapılması tasarımı başarılı kılar. Aynı zamanda tercih edilen renk ambalajı neşeli, canlı, enerjik ve sıcak gösterir. Ya da tam tersi kötü duygular yaratan, soğuk negatif bir his yaratacak şekilde de gösterebilir.

Bu yüzden tasarımda kullanılan görseller, yazı tipi ve desenler ile birlikte tercih edilen renk hedef kitleye doğru seçilmeli ve bunu uygun şekilde tasarım bir bütün halinde birleştirilmelidir.

 

Satın Alma Kararı 3 Saniyedir

Yapılan birçok araştırma tüketicilerin ürün ile göz göze gelip almaya karar vermesi için geçen sürenin 3 saniye ile kısıtlı olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu kısa süre içerisinde ürün ve müşteri arasında bir duygusal bağ kurarak tercih etmesini sağlamak doğrudan ambalaj tasarımının gücüne bağlıdır.

Ambalaj sadece bir pazarlama stratejisi değildir aynı zamanda satışa sunulan ürünün tüm özellikleri ile tüketiciye yansıması yolun kurmasını sağlayan önemli bir araçtır. Kısacası ambalaj ürünün dilidir ve bu dilin etkili olması ile birlikte tanıtımının olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Tüketici eline aldığı bir ürünü geri bırakmadan alışveriş torbasını atıyorsa bu tamamı ile ambalajın etkisinin ortaya konmasıdır. Hazırlanan ambalaj tasarımları tamamı ile grafik sanatçısının sorumluluğundadır dolayısıyla yaptığımız çalışmalarda bunun bilinciyle hareket ediyoruz.

Ürünü tanıyarak tasarıma başladığımızdan dolayı her zaman başarılı olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Ambalaj Tasarımları Hizmeti İçin Teklif Alın

Ambalaj tasarımının yapılacağı ürünü tanımak, en az ambalaj kadar önemlidir. Gerçekleştirilecek tasarım, materyali ile uyumlu olmak zorundadır bundan dolayı nasıl bir ürüne tasarım yapılacağını çok iyi bilmek gerekir.

Ambalaj Tasarımları Başarıyı Sağlayan Etkenler

Tasarımdan basıldığı ana kadar her an paydaşlarımız ile ortak çalışıp diyalog içerisinde kalıyor ve işin bitimine kadar kontrolü sürdürülmesini başarının artmasında önemli bir etken olarak değerlendiriyoruz. Ambalaj tasarımları yapılırken üzerine;

 • Ürünün ağırlığı
 • Üretim tarihi
 • Ürünün fiyatı
 • Son tüketim tarihi
 • Ürünün içeriği
 • Markası
 • Kullanım talimatı
 • Kalite belgeleri gibi tüketicinin bilmek istediği tüm bilgiler yerleştirilir.

Ayrıca markanın logosu ve iletişim bilgileri de mutlaka bulundurulmalıdır. Ambalaj tasarımları için hassas detaylardan biri ambalajın üst kısmıdır.

Ürün tanıtımı için ambalajın üst tarafı en önemli bölümdür bu kısmın karışık bir şekilde düzenlenmemesi ve tüketiciye hitap etmesi gerekir.

 

Ambalaj Tasarımları Yaratıcılık Her Şeyin Önündedir

Tasarımda ambalajın üzerine ya da yan kısımlarına resim konulabilir ancak bu uzman ve profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Ürünün kendi fotoğrafını konulmasının yanı sıra aynı zamanda tüketicinin dikkatini çekecek başka bir fotoğraf da kullanılabilir.

Farklı tasarım her zaman fark edilir benzer ürünlerden ayrılmayı sağlar. Bu yüzden ambalaj tasarımları hazırlarken işimizi ciddiye alıyor ürettiğimiz her üründe içimize sinen projelere imza atıyoruz.

Ürünün ambalajının kalitesi ya da dikkat çekici olmasından ziyade yaratıcılık her şeyin önündedir. Hazırladığımız tasarımlarda ürünün tek başına hatırlanır olmasını sağlayacak detaylara dikkat ediyoruz.

Ambalajda kullanılan tasarım üretici firmanın promosyon malzemesi olarak kullanılabilir bu yüzden ürün hattında kullanılan örnek tasarımlar markanın daha bilinir olmasını sağlar.

Ancak ürün ne olursa olsun insanların dikkatini çekecek ambalaj olduğunu unutmamak gerekir. Bu gerçeği dikkate alarak ambalaj tasarımı projelerimizde doğru ve dikkat çekici tasarıma yatırım yaparak tüm sektörler için uygun bir adım atmayı doğru buluyoruz.

 

Ambalaj Sessiz İletişim Aracıdır

Satış yerinde bir reklam aracı olan ambalaj aynı zamanda sessiz bir iletişim aracıdır. Tüketicinin ilgisini çekerek ürüne ait nesnel ve duygusal bilgiler vermeyi sağlar. Her kullanımda tüketicide ürünün ya da markanın imajını güçlendirmesi işlevini yerine getirir.

İçine konan ürünün anlamını taşıyan bir araç olmasının yanı sıra aynı zamanda görsel yol ile yapılan bir satış görüşmesidir. Her ürünün ambalajı ile uyumlu olması tüketici için önemlidir bu yüzden yaptığımız tasarımlarda ambalajın ürün yapısı ile bağdaşlaşmasına önem veriyoruz.

Aynı zamanda tüketici üzerinde yarattığı psikolojik etkiyi dikkate alıyoruz. Hazırladığımız ambalaj tasarımları tüketici hafızasında olumlu algılar yaratırken aynı zamanda markanın ve firmanın güvenilirliğini de yansıtmasına dikkat ediyoruz.

Ürünün pazarda kalabilmesinin etkili ve doğru bir tasarıma sahip ambalaj tasarımına bağlı olduğunun bilinci içerisinde projeler ve çözümler üretiyoruz.

Özel Tasarım Çözümlerimizi İnceleyin

Tasarım Nedir?

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X