Kurumsal Kimlik Tasarımı Sizi Öne Çıkarır - Fsb Teknoloji 
info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal-Kimlik-Tasarimi-banner

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Pazarlama aşamasında kurumun ya da markanın görünen yüzüne verilen isme kurumsal kimlik adı verilir, kurumsal kimlik özel ya da tüzel kişinin kendini ifade etme şeklidir.

İşletmenin içerisinde ya da dışında duruşunu temsil eder ve müşterinin işletmeyi tanımasını sağlar. Aynı zamanda profesyonel görünümü sağlayan güvenilir bir izlenim bırakır.

İyi tasarlanan bir kurumsal kimlik firmaya itibar kazandırılması konusunda destek olur ve her zaman akılda kalıcı olmasını sağlar, bu durumda pazarlama faaliyetleri artar.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Kimliğin En Önemli Parçası Logo

Kurumsal kimlik çalışması logo tasarımından ofis dizaynına hata çalışanların kıyafetlerinden araç giydirmelere kadar birçok detaya sahiptir. Antetli kağıttan tabelaya kadar web sitesinden ambalaj dizaynına kadar her türlü çalışma kurumsal kimlik sistemi içerisinde yer alır.

Tamamlanan logonun kullanılacağı alanlar yapılan sistematik çalışma sonucu belirlenir. Kurumsal kimlik tasarımı oluşturulurken öncelikle renkler belirlenerek logo tasarlanır ve logotype oluşturulur.

Marka ya da kurumun akılda kalması güçlü ve etkili olması ancak logo görünümü ile mümkündür. Bundan dolayı logotype bir kurum için kimliğin en önemli parçasıdır.

Logonun belirlenmesinin ardından şirket içinde ve şirket dışında kullanılan tüm basılı malzemeler logo yapısına ve özelliklerine uygun olarak hazırlanır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı İşletmelerin Yüzüdür

Başarı ve itibar açısından son derece önemli olan hazırlanan logonun özgün olmasıdır. Üzerinde küçük oynamalar yaparak başka logoları taklit etmek bir tasarım çalışması olmaz, kurumsal kimliği benzersiz olabilmesi temsil niteliği taşıyabilmesi için özel olarak hazırlanması gerekir.

Kurumsal kimlik zaman içerisinde değişen bir çalışma değildir bu yüzden oluşturma sürecinde uzman ve profesyonel kadromuz ile çalışmak önem taşımaktadır. Şirketimizin alanında uzman kadrosu sayesinde küçük dokunuşlar ve minik ayrıntılar dışında zaman içerisinde büyük bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan yenilikler gerçekleştirilir.

Tecrübe ve prestij kaybı yaşamaya izin vermeden firmayı tam olarak yansıtan, vermek istediği mesajı, misyonu, tecrübesini ve vizyonunu içeren detaylı çalışma yapıyoruz. Kurumsal kimliğin işletmelerin yüzü ve imzası olduğuna inanarak en iyi şekilde yansıtabilmesi adına özveri ile çalışıyoruz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Markaya Olan Güveni Arttırır

Kurumsal kimliğe ihtiyaç duyulmasının nedenleri;

 • Marka kişiliği
 • Farklı tasarım
 • Tutarlı mesaj
 • Farkındalık yaratmak
 • Müşteri sadakati gibi birçok konudur.

Kurumsal kimlik marka değerinin ve kişiliğinin görsel temsilidir. Dolayısıyla hedef kitle üzerinde belli duyguları uyandırmak için kullanılmalıdır. Genel mesajı iletmenin yanı sıra aynı zamanda iş hedeflerini tanıtmak için tasarlanmalıdır.

Sektör içerisinde fark edilmeye ve doğru şekilde konumlandırmaya yardımcı olan kurumsal kimlik profesyonel bir ekip tarafından hazırlandığında pazardaki potansiyel müşterinin dikkatini çekmeyi başarır.

Tüm kurumsal kimlik materyallerini tutarlı bir mesaj oluşturmak için değerlendiriyoruz. Markanın bilinirliğini artırmaya yardımcı olmak için gerekli olan tüm pazarlama materyallerinin ön planda olmasını sağlıyoruz.

Hazırladığımız kurumsal kimlik tasarımı sayesinde hedef kitle ile arada bir bağlantı kurulmasını sağlıyor ve böylelikle müşteri sadakatini ve markaya olan güveni arttırıyoruz.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Vizyonu Ve Misyonu Yansıtır

Kurumsal kimlik tasarımı 3 aşama sonucu oluşur ilk aşama yapılması gereken çalışmaların belirlenmesidir. Hangi ürünlerin istendiği, neyin ön planda tutulacağı ile birlikte aynı zamanda işletmenin ya da markanın genel özellikleri ilk aşamada değerlendirilir.

Firma tarafından sunulan istekler ölçüsünde tasarım üzerinde çalışmalara başlıyoruz. Firma ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda onay aldıktan sonra ardından yayın ve dağıtım sürecine başlıyoruz.

Kurumsal kimlik oluştururken kullandığımız;

 • Amblem tasarımı ve kullanım şekli
 • Logo tasarımı ve kullanım şekli
 • Ölçülendirme ve kullanım boyutlarını içeren teknik bilgiler
 • Tercih edilen renkler ve kullanım alanları
 • Antetli kağıt, diplomat zarf, torba zarf, kartvizit gibi basılı dökümanlardır.

Globalleşen dünya üzerinde tüm firmalar kurumsal kimlik kullanır, marka kimliğini oluşturan önemli bir kılavuz olan kurumsal kimlik aynı zamanda vizyonu ve misyonu yansıtır.

Kimliğin oluşturulma süreci yaratıcı unsurlar ile kapsamlı bir çalışmanın birleşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu süreç işletmemiz gibi alanında uzmanlaşmış ajanslar tarafından yapılır.

Ajansımız markanın ihtiyaç ve beklentilerini profesyonel bir süreç ile birleştirir. Firmaların ve markaların istediği kurumsal kimliği oluşturmak sorumluluğumuz alanındadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Hizmeti İçin Teklif Alın

Kurumsal kimlik tasarımı çalışması isim ve amblemden oluşan logo oluşturulması ile başlar. Kurumsal bir kimliğe sahip olmayan firmanın tanınması ya da büyümesi mümkün değildir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Marka İçin Değer Yaratır

Yaptığımız çalışmalarda kurumsal kimliğin sadece birkaç grafikten oluşmadığını, çok daha kapsamlı bir anlatımla markanın ruhunu yansıttığını ve bir marka değeri oluşturduğunu göz önünde bulunduruyoruz.

Hedeflenen kitle ile iletişim kurmayı arttırma yollarından biri olduğunu bilinci içerisinde hareket ediyoruz. Bundan dolayı kurumsal kimlik tasarımı projesine başlarken analiz yaparak doğru bağlantılar ile marka değerini içeren bir kılavuz oluşturuyoruz.

Bir işletmenin tarihsel yapısı başta olmak üzere tüm yönetim sürecini kapsayan ve hedef kitle ile arasında bağ oluşmasını sağlayan önemli çalışmalardan biri olarak görüyoruz. Kurumsal kimlik çalışması projelerimiz uzman personelimiz tarafından yapılan analiz ve araştırma süreçleri sonunda tamamlanır.

Kurumsal kimliğin halkla ilişkiler sürecinde uzun süre kullanılan ve marka için değer yaratan bir çalışma olduğunun bilincindeyiz. Kurumsallık bir işletmenin varlığını sürdürdüğü alanda tek yüze sahip olarak bilinirliğini arttırması ve itibarlı güçlenmesi anlamına gelir.

Bunun farkında olan firmamız kurumsal kimlik projelerinde sadece logonun çeşitli materyaller de kullanılması ile sınırlı kalmaz. Çok daha kapsamlı ve profesyonel bakış açısı ile neler yapılması gerektiğinin farkında hareket ederiz.

 

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşaması

Kurumsal kimlik oluşturma aşamasını 5 temel aşama olarak incelemek mümkün;

 • İlk aşamada tasarım süreci yer alır. Tasarım süreci yapılacak olan işlerin belirlenmesi ve onaylanması aşamasıdır. Bu aşamada firmalar öncelikle ne istediklerine karar vermeli böylelikle tasarım aşamasında uzman kadroların işini kolaylaştırmalıdır.
 • İkinci aşama zamanlamadır, kurumsal kimlik tasarımı oluşturulurken belirli bir zamana sadık kalınması gerekir. Oluşturulan tasarım hem çağa uygun olmalı, hem çağın beklentilerini karşılamalıdır. Zamanlama firmanın geçerliliği ve çağdaşlaşma açısından oldukça önemlidir.
 • Üçüncü aşama sunum aşamasıdır; Bu aşamada uzman ekiplerimiz tarafından hazırlanan sunumlar kullanımdan önce firma yetkilisinin onayına sunulur.
 • Dördüncü aşama düzeltme aşamasıdır; sunumun yapılmasının ardından yetkili tarafından gerekli görülen değişiklikler yapılır. Kurumsal kimlik projesi firmanın isteğine uygun hale getirilir.
 • Beşinci ve son aşama onaylanan kurumsal kimlik tasarımının gerekli olan tüm alanlarda basılması ve yayılması aşamasıdır. Burada önemli olan öncelikle hitap edilen kitlenin belirlenmesidir aksi durumda firma hem prestij kaybına uğrayabilir hem de tasarımdan beklediği etkiyi göremez.

 

Firmanın Her Alanda İmzası

Bu aşamaların haricinde dikkat edilmesi gereken daha birçok nokta vardır. Tasarım yapılırken firmanın her alanda imzası olarak kabul edilen ve hatırlanmasını kolaylaştıracak öğelere öncelik verilmelidir.

Bu öğeler içerisinde ilk sırada firma logoları yer alır, logo hiçbir koşulda değişmez, bu yüzden kullanıldıkları zemin üzerinde aynı renk tonu ve aynı yazı tipi kullanılması ve anlaşılır olmasına kesinlikle dikkat edilmelidir.

Logonun ardından firmayı temsil edecek ana renk belirlenmelidir. Kullanılan renklerin akılda kalıcı olması ve başka firmalar ile çağrışım yapmamasına da özen gösterilmelidir.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X