info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Basılı Mecra Reklamları

Basılı Mecra Reklamları

basili-medya-mecralari-banner

İnsanları bir hizmet ya da üründen gönüllü şekilde yararlanmaya teşvik etmek, toplumun dikkatini ürün ya da hizmet üzerine çekmek amacı ile yapılan yazılı işitsel ya da görsel çalışmaların bütününe reklam adı verilir.

Basılı Mecra Reklamları çalışmalarında temel hedef tüketicinin dikkatini yönlendirmek bir algıda seçicilik yaratmaktır bu yüzden özgün bir içeriğe sahip olmalıdır. Çalışmada amaç, ticari bir başarı yakalamak ve doğrudan müşterinin ilgisini çekmektir.

Basılı Mecra Reklamları Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli bir reklam;

 • Cezbedici ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Dikkatleri üzerinde toplamalı ve hedef kitle şaşırtmalıdır.
 • Şaşırtıcı ve eşsiz olmalıdır.
 • Hedeflenen kitlenin isteklerini harekete geçirmelidir.
 • İnsanları hizmet ya da üründen yararlanmayı teşvik etmelidir.
 • Ürün hizmet ya da markaya ticari itibar sağlamalıdır.
 • En önemlisi müşteri ihtiyacına yönelik olmalıdır.
 • İnsan yapısına ait olan neşeli, enerjik, mizahi, hüzünlü, duyarlı ve şaşırtıcı gibi değişik duyguları barındıran özellikleri sahip olmalıdır.
 • İçeriğindeki her detayı tüketiciye ulaşmalıdır.

Basılı Mecra Reklamları Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Reklam tüketici de merak duygusunu artırmalı, hedef kitle ürünün vaat ettiği tüm konulara inanmalı ve ürünü denemek istemelidir. Her ne kadar reklamlarda hedef satışları arttırmak olsa da genellikle markayı tüketicinin aklına yerleştirmek ve bilinirliği arttırmakta önemli hedefler arasında yer alır.

Reklamın sağladığı yararlar oldukça fazladır. Reklam;

 • Tüketici ile marka arasında iletişim kurar.
 • Marka yenilikleri tüketiciye aktarılır.
 • Markanın bilinirliği artırılarak tüketici de güven oluşturması sağlanır.
 • Hedef kitlenin akılda marka ile ilgili güvenilir bir imaj oluşur.
 • Satış rakamları yapılan reklam ile yükselir.
 • Okuyucunun ilgisini çekecek bir değer sunulur.
 • Unutulmaması gereken en iyi basılı reklam izleyici teklifidir.
 • Teklif üzerine nasıl harekete geçileceği konusunda anlamayı kolaylaştıran reklamlar en iyi basılı reklamlardır.

Basılı Reklam Mecraları Nelerdir?

Planlanan reklam kampanyasının en önemli aşaması reklamın nerede yapılacağının seçilmesidir. Yanlış seçim reklamdan beklenen hedefi yakalamaktan uzaklaşır ve hedef kitleye ulaşma sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Bu durumda hem zaman hem emek hem de yapılan harcamalar boşa gider. Hedef kitlenin buluştuğu ortamlar reklam ortamlarıdır, bu yüzden reklam ortamı seçiminde hedef kitlenin özelliklerinin belirlenmiş olması gerekir.

Ancak bu şekilde reklam amacına ulaşır, hazırlanan reklam kampanyalarında medyanın kullanılmasının kararı alınırken kullanım şekli büyük önem kazanır.

Basılı reklam ortamı ile hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay olduğu gibi aynı zamanda basılı medya takipçisi olan okuyuculara gün boyu erişim imkanı sağlanır. Basılı Mecra Reklamları diğer yayın yapan reklam ortamlarına göre çok daha az bütçe gerektir.

Reklamın son teslim tarihinin kısa olması reklam vereninin güncel olaylar ile bağlantılı verilme şansını arttırır. Basılı reklam mecraları;

 • Gazeteler
 • Dergiler
 • El ilanları
 • Kataloglar
 • Broşürler gibi örneklendirilir.

 

Basılı Medya İçin Reklam Nasıl Hazırlanır?

Teknolojinin gelişmesi bir internetin cep telefonlarına kadar her ne kadar gazete ve dergi gibi basılı mecralarda tirajları azalmasına neden olsa da halen ciddi bir kitle okumaya devam ediyor.

Birçok insan sabah kahvaltısında, toplu ulaşım araçlarında ya da şehrin herhangi bir köşesinde tüm dikkati ile gazete okumayı sürdürüyor. Basılı reklam mecralarının en önemli özelliği evin bir köşesinde yıllarca saklanmasıdır. Bu yüzden Basılı Mecra Reklamları ile hedef kitlenin sıcak ve samimi ortamına girmek çok daha kolay olmaktadır.

Reklamlarda en fazla okunan bölüm başlıktır, okuyucu üzerinde haber içeren başlıkların etkisi çok daha yüksektir. Bundan dolayı başlık kısa ve basit olmalı, olumlu ifadeler içermeli ve reklam yazısının geneli ile uyumlu olmalıdır.

Örneğin doğrudan vaat içeren bir başlık ya da meraklandırıcı bir başlık hedef kitle üzerinde etkili olacaktır. Basılı Mecra Reklamları için planlanan yazı metni inanılır, kısa, harekete geçiren ve ikna edici olmalı.

Dinamik cümleler içermeli ve sürprizlere yer vermeli bu sayede okuma oranı arttırılmalı. Reklam metninin bilgilendirme görevini yerine getirmesi gerekir.

Basılı Mecra Reklamları Hizmeti İçin Teklif Alın

Basılı Mecra Reklamları mesajın hedef kitleye fotoğraf, yazı, grafik gibi farklı görsel unsurlarla ulaştırıldığı medya alanlarıdır.

Basılı Mecra Reklamları Planlaması Nasıl Yapılır?

Kullanılan slogan kesinlikle özgün, kolay hatırlanır, kafiyeli bir kısa olmalıdır. İnsanların dikkatini reklama çekebilmek için kullanılan görselde oldukça önemlidir. Reklam görseli, fikri ortaya koymalı bir izah etmeye yardımcı olmalı insanlarda inandırıcılığı arttırmalıdır.

Konu reklam olduğunda dikkate aldığımız birçok unsur bulunur çünkü reklam bir marka bir ürün ya da bir hizmet için hayati öneme sahiptir. Öncelikle bir reklam kampanyası planlayarak işe başlıyoruz.

Reklamda hedef kitleyi tanımak önemli noktalardan biridir, yaş aralığı ve cinsiyeti gibi özellikler dikkate alınır. Hedef kitlesini tanımladıktan sonra ki aşamada reklamın nerelerde bulunacağına yani hedef lokasyona karar veriyoruz.

Çünkü lokasyonun yanlış olması halinde hedef kitlenin reklamı görmek ya da duyma gibi olasılığı azalır. Tabii ki en önemlisi reklam için harcanan ve hazırlanan bütçedir, sınırlı bir bütçe ile hazırlanan reklamlarda çok daha dikkatli planlamalar yapıyoruz. Çok iyi hazırlanmış ve hedeflenmiş bir reklam ile markaların büyümesine yardımcı oluyoruz.

 

Basılı Mecra Reklamları Hedef Kitleye Göre Hazırlanır

Mükemmel bir reklam yaratabilmek için yaptığımız araştırmanın ardından zamana yatırım yapıyoruz. Reklamlardaki en önemli amaç marka bilinirliğini yaratmaktır, tüketici az bildiği ürün yerine güvenilirliğini ortaya koymuş ürünü tercih eder.

Dolayısı ile reklamları hazırlarken markanın, ürün ya da hizmetin yalın ama akılda kalıcı bir imaj oluşturmasını sağlıyoruz. Hedef kitlenin marka ile bütünleştirdiği bir slogan ya da logo ile imaj yaratmanın önemli olduğunun farkındayız.

İyi bir reklam tüketiciyi harekete geçirir ürün ya da hizmeti satın almaya ikna eder bu yüzden reklamda verilen mesajın başarılı olması son derece önemlidir. Reklam mesajında rekabet avantajının altı çizilerek klişelerden uzak, eşsiz bir mesaj ile ürün ya da hizmetin faydalarından bahsetmek, her zaman amaca ulaşmak için atılan önemli bir adımdır.

Reklam için planlanan mesaj kesinlikle hedef kitleye uygun şekilde hazırlanır, tüketiciye kişisel seviyede hitap eder. Herkesi memnun eden bir reklam yerine hedeflenen kitlenin tercihine seslenen bir reklam çok daha mantıklıdır.

 

Geleneksel Reklamın Etkisi Nedir?

Gazete ve dergilere reklam vermek geleneksel reklam türlerindendir ve oldukça etkilidir. Bu tür reklamlarda dikkate aldığımızda en önemli etken görsel çekiciliktir.  Dijital çizimlerden hatta fotoğraflardan yararlanırız.

Dergi ve gazetelerde yayınlanan Reklamların aynı olmasına rağmen algılanması her midye türünde farklıdır. Bundan dolayı her reklam mecrasının avantajı ve dezavantajını dikkate alarak değerlendiririz.

Dergi reklamları genellikle özel tüketici grupların da idealdir, gazete reklamları ise daha yaygın kitlelere ulaşmak için önemli bir alandır. Dijital reklamlara göre basılı reklamların hatırlanma oranı 2,6 kat daha yüksektir.

Aynı zamanda tüketiciye geçen netlikle birbirine en yakın oranda artar, tüketici basılı bir reklamı dijital reklamlardan çok daha fazla ilgi çekici olarak değerlendirir. Basılı reklam kampanyası genellikle bir reklam ajansı tarafından gerçekleştirilen çalışmadır.

Doğru planlama, doğru araçların kullanımı ve yaratıcı bir ekip tarafından ele alınır. Reklam ne kadar yaratıcı olursa o kadar etkilidir ancak sadece benzersiz olmayı hedeflemek yetmez.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X