info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Instagram Reklamları

Instagram Reklamları

instagram-reklamlari-banner

Instagram Reklamları Nedir?

Instagram hızla büyüyor ve pazarlama için instagramı kullanan şirketlerin sayısı ise giderek daha fazla artmaya başladı. Instagram; önemli ölçüde büyümekle kalmamış aynı zamanda, işletmeler için de ciddi nakit getirisi olan bir platform olmuştur.

Instagram; ister büyük ister küçük ölçekli işletme olsun, her büyüklükteki işletmenin hedeflerine ulaşması için, kusursuz fırsatlar sunar. Ancak Instagram’a daha fazla markanın katılması ve feed daha rekabetçi hale geldikçe, bu markalar arasında öne çıkmak daha da zorlaşır.

 • Instagram üzerinde herkes reklam verebilir.
 • Facebook Instagram’a sahip olduğu için, asıl kitlenizi, Facebook verileriyle hedefleyebilirsiniz.
 • İzleyici katılımı sınırsızdır ve işletmeler; fotoğraflarının yorumlar bölümünde kullanıcılarla etkileşimde bulunabilir.

Reklamlar; Instagram’daki diğer paylaşılan gönderiler gibi görünür ve bu da onları daha az dikkat çekici hissettirmeye yeter. Marka farkındalığını artırmak, web sitenize daha fazla tıklama almak, satış olanağı oluşturmak için, Instagram büyük bir platformdur.

Bir işletmenin; kullanıcıların instagram yayınlarına, tanıtım amaçlı ödedikleri gönderi ya da hikâyeler olan Instagram reklamları; normal instagram gönderileri gibi görünmelerine rağmen, sponsorlu etiketiyle, normal gönderilerden ayrılır.

Aynı zamanda trafiği ya da dönüşümleri artırmak adına, harekete geçirici mesaj düğmelerini de kapsarlar. Bazı reklamlar ise e-ticaret özellikleri taşıyan reklamlardır.

Neden Instagram Reklamları Kullanıyoruz?

Diğer sosyal reklam platformlarına benzer şekilde Instagram; belirli cinsiyetleri, yaş aralıklarını, konumları, ilgi alanlarını, davranışları ve daha fazlasını hedeflemenizde, tüm kontrolü size bırakır.

Instagram’da reklam kampanyası başlatmanız için, birçok neden bulunur:

 • Büyüyen takipçi sayısı: En hızlı büyüme gösteren sosyal medya ağlarından biri olan Instagram’da %100 takipçi artışı sağlanır.
 • Dikkat: Kullanıcılar; günde ortalama 50 dakikalarını Instagram ve diğer platformlarda geçiriyor. Özellikle mobil cihazlarda harcanan beş dakikadan biri, Instagram’da ya da Facebook’ta harcandığından, işletmeler bu iki platforma çok daha fazla yükleniyor.
 • Amaç: Yapılan araştırmalarda, Instagram kullanıcılarının % 60’ı, Instagram aracılığıyla ürün ve hizmetler hakkında bilgi toplarken; % 75’i ise, Instagram gönderisini görmesinin ardından, siteleri ziyaret edip, arama yapıyor ve çevrelerine haber verme faaliyetini gerçekleştiriyor.
 • Hedefleme: Instagram’da yayınlanan reklamlar; Facebook’ta kullanılan, en güçlü hedefleme yeteneğini de kullanır. Hedef kitlenizin; konumu, demografisi, ilgi alanları, davranışları ve daha fazlası, reklam uzmanlarımız tarafından belirlenerek, satın alma ve sizinle etkileşime girecek kişileri belirlememizde yardımcı olur.

Bunun yanında özel ya da benzer bir hedef kitleyi hedefleyebilir; yalnızca direkt potansiyel müşteriler listenize ya da benzer yapıya sahip olanlara gösterme fırsatı bulmuş olursunuz.

Instagram Reklamları Sizin İçin Uygun mu?

İnanılmaz derecede güçlü olan Instagram reklamları için, her zaman göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur bulunur. Bu unsurları belirlemeden Instagram’da reklam kampanyası başlatmak, hüsranla sonuçlanabilir.

 • Demografi: Hedef kitlenizin Instagram’da olup olmadığını önemlidir. Aynı zamanda yaş aralıklarını belirlemek ve doğru yaş grubuna hitap edeceğinizi hesaplamanız gerekir.
 • Konular: Hedef kitlenizin; Instagram’da sektörünüz hakkında, ürün ve hizmetiniz hakkında konuşup konuşmadığı önem taşır. Yapılan araştırmalarda moda, filmler, hobiler, müzik, gıda Instagram’da en popüler konular arasında yer alıyor.
 • Görsel hikâye anlatımı: Hedef kitleniz için; Instagram beslemesiyle harmanlanacak görsel içerik oluşturulmalıdır. Estetik kalite, içeriklerde oldukça önemlidir.

Reklam uzmanlarımız tarafından oluşturulacak görsel hikâye anlatımları, demorafi belirlenmesi ile; Instagram’da hangi reklam türünün size uygun olup olmadığı konusunda, önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Instagram Reklamlarını Hangi Amaçlarla Kullanırız?

Müşterilerimizin Instagram reklamları için 8 farklı amaç kullanırız. Bazı hedefler son derece basit olmakla beraber; bazı reklamların yayınlanmadan önce, bazı çalışmaların yapılmasını gerektirir.

 • Marka bilinirliği: Instagram’da yayınlanacak reklamlar sayesinde, marka bilinirliğinizi, reklamlarınızla ilgilenme olasılığı yüksek olan kişilere gösterebiliriz.
 • Erişim: Reklamları kaç kişinin ne sıklıkla gördüğü önemlidir. Bu reklamları görecek kişiler, bunların hepsiyle ilgilenmez. Bu yüzden üst düzeyde erişim sağlamak gerekir.
 • Trafik: Reklamlar sayesinde; insanları web sitenize ya da uygulamanız için uygulama mağazasına yönlendirme çalışması yapabiliriz. Bunun için mobil ya da masaüstü uygulamaları, web sitesi ya da Messenger kullanabiliriz.
 • Uygulama yüklemeleri: İnsanların uygulamanızı indirmelerine ve aynı zamanda uygulama mağazanıza yönlenmelerine fırsat tanır. A/B testi ya da bölünmüş test yaparak, reklamlarınızın iyileştirmelerini gerçekleştiririz.
 • Nişan: Daha fazla insanın gönderinizi görmesini ve onlarla etkileşime girmesini sağlarız.
 • Video görüntülemeleri: Videoları daha fazla kişiye tanıtabiliriz. Bu oldukça basittir ve herhangi bir uygulama gerektirmez.
 • Potansiyel müşteri oluşturma: Potansiyel müşterilerinizle alakalı bilgileri toplayarak, olası satış oluşturma reklamları gerçekleştirebiliriz.
 • Dönüşümler: İnsanların web sitesi ya da uygulamanızda, işlem yapmaları için yönlendirerek, reklamlarınızı ayrı ayrı test edebiliriz.

Dönüşümler; kullandığımız amaçların en önemlisidir. Böylece potansiyel müşterilerinizi web sitenizde ya da uygulamanızda harekete geçirebilir ve satın alıcı dönüşümlere yönlendirme amacını gerçekleştirmiş oluruz.

Instagram Reklamları Hizmeti İçin Teklif Alın

Başarılı Instagram reklamları oluşturmak için; ajansımızın reklam stratejistleri ile çalışabilir ve doğru platformlarda, doğru hedefleme yaparak, reklamlarınızı istediğiniz hedef kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram’da Hangi Reklam Biçimlerini Kullanıyoruz?

Instagram; arasından seçim yapabileceğiniz birçok farklı reklam biçimine sahiptir. Bu reklam biçimlerini kullanarak, müşterilerinizin size daha kolay ulaşmasını sağlayabiliriz.

 • Resim besleme reklamları: Standart reklam biçimlerindendir. Yerel deneyim oluşturmak için tek resim kullanılır. Erişimi, trafiği, dönüşümleri, marka bilinirliğini destekler.
 • Resim hikâyesi reklamları: Erişimi, trafiği, dönüşümleri, uygulama yüklemeleri ve olası satışı yaratmak için kullanırız.
 • Video besleme reklamları: Erişim, trafik, dönüşüm, mağaza ziyaretleri, marka bilinirliği, olası satış yaratmada etkilidir.
 • Video hikâye reklamları: Hikâyeler, kullanıcılara ulaşan en özel metinlerdir. Erişim, trafik, dönüşümler, olası satış yaratmak ve uygulama yüklemeleri için kullanılır.
 • Feed reklamları: Eğlenceli reklamlardır. Bu reklam biçiminde; tek bir görüntü yerine bir dizi kaydırılabilir görüntü eşlik eder. Gıda, mobilya, giyim, tatil yerleri, araba bayileri gibi görsel markalar için kusursuzdur.

Instagram’da kullanılan tuval hikâyesi reklamları, sürükleyici reklamlardır. Yalnızca mobil cihazlarla desteklenir ve reklam verenler için özelleştirilebilir. Canvas reklamlar olarak da adlandırılan tuval reklamlar, bazı teknik parçalarla çalışır.

 

En İyi Instagram Reklamı Nasıl Seçilir?

Reklam biçiminiz için bilinçli olmak, önemli bir noktadır. Karar vermenize yardımcı olmak ve en uygun reklam türünü uygulamak için, uzman reklamcılarımızdan, profesyonel destek alabilirsiniz.

 • Reklamı seçerken; her Instagram reklam formatının desteklediği iş hedeflerine bakarız.
 • Organik Instagram yayınınız için; hangi tür içeriklerin, en iyi yanıtı aldığını inceleriz.
 • Reklam stratejimizi geliştirmek için; reklam türü seçimlerini test ederek, gerekli değişiklikleri yapabiliriz.

Instagram’da doğrudan uygulama üzerinden reklam verilirken; Facebook Ads Manager kullanılarak da reklam verilebilir. Ancak iki yolun da belli aşamaları bulunur.

 

Instagram Reklamlarının Maliyeti Ne Kadardır?

Instagram reklamları, Facebook reklamlarıyla, aynı sistemde çalışır. Ancak aynı maliyetlere sahip değillerdir. Instagram’da reklam vermenin maliyeti; bütçenize, reklam yerleşimlerine, reklam biçimine, manuel ya da otomatik teklif verip vermek istemeyeceğinize bağlı olarak değişir.

Bunun yanında reklamlar için ne kadar para harcamak istediğinize ya da sonuç başına ne kadar harcamak isteyeceğinize karar vermenize göre, reklam maliyetleri değişkenlik gösterir.

Instagram’da yayınlanacak reklamlarınızın maliyetini, bir kampanya harcama limiti, günlük bütçe ve teklif stratejisi belirleyerek, sizin adınıza kontrol edebilir ve size en uygun bütçeyi oluşturarak, en uygun reklam maliyetleriyle, reklamlarınızı oluşturabiliriz.

Sosyal Medya Reklamları İle Markanızı Tanıtın

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Mecraları

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X