Mobil Uygulama Hizmetimizle Farkınız Olsun - Fsb Teknoloji 
info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Mobil Uygulama

Mobil Uygulama

Mobil-Uygulama-banner

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanan bir yazılım uygulaması olan mobil uygulama; mobil işletim sisteminin sahibi tarafından işletilen uygulama dağıtım platformları ile kullanılır.

Bazı uygulamalar ücretsiz olabilirken, bazılarında fiyatlandırma bulunur. Mobil uygulamalar; e-posta, takvim, kişiler, borsa ve hava durumu gibi genel üretkenlik ve bilgi alınması için sunuluyorken; günümüzde kamu talebi ve geliştirici araçların kullanılabilirliği, mobil oyunlar, fabrika otomasyonu, GPS, konuma dayalı hizmetler, sipariş takibi, bankacılık gibi kategorilerde de sunuluyor.

Firmamızın yazılım geliştirme kategorisinde sunduğu mobil uygulamalar, birçok aşamadan geçirilerek test edilen çalışmalar sonucunda sunuluyor.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamalar; akıllı telefon ve tablet bilgisayar gibi mobil cihazlarda çalışmak üzere tasarlanan uygulamalardır. Genellikle sınırlı işleve sahip olsalar da kullanıcılara kaliteli hizmet ve deneyim sunar.

Mobil uygulamalar; entegre yazılım sistemleri olarak değil her mobil uygulama, yalıtılan ve sınırlı işlevsellik oluşturur. Mobil uygulamaları oluşturmak için, birden fazla programlama dili ve teknoloji yığını kullanılır. Önemli olan; mobil uygulama için, en uygun olan teknoloji yığınını tercih etmektir.

Mobil Uygulama Türleri

Mobil uygulamalar birçok şekil ve boyutta gerçekleştirilir. Mobil ortamda mevcut eğilimlere uygun olarak gerçekleştirilen mobil uygulama türleri şu şekilde şekillenir.

 • Oyun uygulamaları: Mobil uygulamaların en popüleridir. İyi bilinen sabit oyunların mobil versiyonlarını oluşturarak, zaman ve kaynak yaratır.
 • İş ve üretkenlik uygulamaları: Pazarın büyük bir bölümünü oluşturur. İnsanlar hareket halindeyken, karmaşık görevleri gerçekleştirmek için akıllı telefon ya da tablet cihazları kullanır. Böylece bilet rezervasyonu yapabilir, e-posta gönderebilir, işlerini takip edebilirler.
 • Eğitim uygulamaları: Kullanıcılara bilgi ve beceri kazandıran mobil uygulamalardır. Eğitici oyun uygulamaları, dil öğrenme uygulamaları örnek verilebilir.
 • Yaşam tarzı uygulamaları: Alışveriş, moda, sanal soyunma odaları, egzersiz uygulamaları bu türün içine girer.
 • E-ticaret uygulamaları: Amazon, eBay gibi popüler alışveriş uygulamaları, mobil üzerinden de kullanılabilir. Böylece optimum alışveriş deneyimi sağlanır.
 • Eğlence uygulamaları: Kullanıcıların video içeriği yayınlamasına, etkinlik aramasına, sohbet etmesine, çevrimiçi içerikleri izlemesine olanak tanır. Facebook, Instagram, Netflix bunlara örnek verilebilir.

İşletmenize uygun şekilde, ihtiyaç ve beklentilerinizi karşılayacak mobil uygulama için, firmamızın uygulama geliştirici uzmanları ile iletişime geçerek, sektörünüzle ilgili uygulama geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil Uygulamada Ürün Keşfi

Ürün keşfinin temeli; çözümleri ve fikirleri, sürekli olarak test eder ve bunları, kullanıcının ihtiyaçlarına nasıl uyarlanacağını gösterir. Bu süreç aynı zamanda, son kullanıcıların ihtiyaçlarının belirlenmesinin yanında, özel ekibinizin de fikirlerini sunabilmesini sağlar.

Ürün keşfi; özel mobil uygulama geliştirme olarak düşünülür ve mobil uygulamalarının ilk aşamasını oluşturur. İsteğe bağlı bir süreç olan ürün keşfi, kapsamlı araştırma yapmadan, geliştirmenin mümkün olmayacağını gösterir. Uygulama geliştirme ekibimiz; müşterileri için ilk olarak ürün keşfini yapar ve nasıl bir yol izleyeceğini, buna göre biçimlendirir.

Mobil Uygulama Geliştirmeyi Nasıl Yapıyoruz?

Mobil uygulama oluşturmanın en basit yolu; masaüstü tabanlı bir uygulamanın alınıp, mobil cihaza aktarılmasıdır. Ancak uygulama daha gelişmiş hale getirildiğinde, teknik sorunları da beraberinde getirir.

Ajansımızın konusunda deneyimli yazılım ve uygulama geliştirici ekibi;

 • UX/UI tasarımı yapar.
 • Ürün geliştirme süreçlerini tamamlar.
 • Arka ve ön uç geliştirmesini yapar.
 • Yazılımı test eder ve kalite güvencesini alır.

Mesela; haritalar gibi konuma dayandırılmış özellikleri kullanan uygulamalar, her zaman mobil göz önünde bulundurularak yapılır ve sıfırdan oluşturulur. Optimum performans; mobil geliştirme ekibimizin, temel hedeflerinden birini oluşturur. Ekibimiz; mobil uygulamaların performansını göz önünde bulundurarak tasarlar.

 

Yerel Mobil Uygulamalarımız

Mobil uygulamaları oluştururken, dört ana geliştirme yaklaşımı kullanırız. Bunlar yerel uygulamalar, platformlar arası yerel mobil uygulamaları, hibrit mobil uygulamaları ve aşamalı web uygulamalarıdır.

Yerel mobil uygulamaları; platform sahibi tarafından sağlanan programlama dili ve çerçevelerine göre oluşturulur. Doğrudan cihazın IOS ve Android işletim sistemi üzerinde çalışmasını sağlar.

Mobil Uygulama Hizmeti İçin Teklif Alın

Mobil uygulama geliştirme; geleneksel yazılım geliştirmeden daha fazlasına sahiptir. Mobil cihaz donanımının, benzersiz özelliklerinden yararlanılarak, bir yazılım oluşturulmasına odaklanır.

Çapraz Platform Uygulamalarımız

Platformlar arası yerel mobil uygulamaları; farklı programlama dillerinde yazılarak oluşturulur. Ancak doğrudan cihaz işletim sistemi üzerinden çalışan, yerel bir uygulamada kullanılabilirler.

 

Hibrit Web Uygulamalarımız

Java Script, CSS ve HTML5 gibi standartlaşmış web teknolojisi kullanılarak oluşturduğumuz Hibrit mobil uygulamalar, uygulama yükleme paketleri olarak tasarlanır.

Yerel uygulamalara göre, bir tarayıcı çalışma zamanı ve Apache Cordova aracılığıyla, yerel cihaz API’lerinde bir köprü sağlanır ve web üzerinde çalışması sağlanır.

 

Aşamalı Web Uygulamalarımız

Geleneksel mobil uygulama geliştirmelere alternatif bir yaklaşım sunan aşamalı web uygulamaları; uygulama benzeri bir kullanıcı deneyiminin sağlanması için, çevrimdışı çalışma, arka plan işlemi çalıştırma ve cihaz ana ekranına bağlantı ekleme şeklinde bir dizi tarayıcı özelliğinin kullanılarak oluşturulduğu web uygulamalarıdır.

 

Mobil Uygulama Ön Uç Tasarımı

Mobil ön uç; istemci taraf olarak adlandırılır ve kullanıcının deneyimlediği uygulamanın, görsellerle etkileşime girdiği taraftır. Mobil uygulama ön uç tasarımı yaparken; uygulamanın ön uç kısmına atıfta bulunulur ve ön uç uygulamasını oluşturmak için kullanılan diller ve teknolojiler konusunda, yetenekli ve konusunda uzman ekibimiz, tasarımı gerçekleştirir.

Simgeler, arka planlar, renkler, temalar ve diğer etkinlikler için, grafik tasarımcılarımız hizmet verir. Bileşenlerin düzeni, birbirleriyle ve kullanıcıyla nasıl etkileşime girildiği üzerine çalışan, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımları, yetenekli tasarımcılarımız tarafından gerçekleştirilir.

 

Mobil Uygulama Arka Uç Tasarımı

Mobil uygulamaların temel başarısı, aslında mobil uygulama arka uç tasarımı üzerinde sağlanır. Bu kritik uygulama göz önüne alındığında, bazı noktalara dikkat edilir.

Hangi hizmetlerin kendileri tarafından oluşturulacağı, hangi üçüncü taraf hizmetlerinden yararlanılması gerektiği ve kendi hizmetlerini çalıştırıp sürdürmeleri mi yoksa üçüncü taraf hizmetlerinden yararlanılması gerektiği konularında karar verilmelidir.

 

Mobil Uygulama Arka Uç Verileriyle Etkileşim

Mobil ön uç için bir arka uç hizmeti uygulaması yapılırken; kullanılan bilgileri içeren bir veri tabanı kullanılır. Veri tabanına direkt olarak erişmek için mobil geliştiricilerimiz; veri tabanının ağ konumunu, veri tabanına erişim protokolünü, veri erişimini doğrulama ve yetkilendirme için kimlik bilgilerini bilerek işlemleri tamamlar.

Geliştiricilerimiz alternatif yol olarak; veri tabanı ile etkileşimde bulunurken, özel bir API de kullanabilir. Bazı durumlarda geliştiricilerimiz API’leri kendileri de geliştirebilir ya da arka uç kaynağı sahibinin sağladığı API tanımını kullanarak, işlemleri gerçekleştirir.

 

Anahtar Teslim Mobil Uygulama Hizmetlerimiz

Mobil uygulama geliştiricilerimizin, uygulamalarını geliştirmek ve teslimini hızlandırmak adına, kullandığı yüzlerce bulut ve üçüncü taraf hizmeti bulunur. Aynı zamanda mobil geliştiricilerimiz, en sık ihtiyaç duyulan yeteneklerini; uygulamalara hızlı ve kolay şekilde entegre ederek, anahtar teslim mobil uygulama hizmeti sunar.

Anahtar teslim mobil uygulama hizmetlerimiz arasında, 3 temel kategori bulunur:

Temel uygulamalar;

 • Kullanıcı kaydı / oturum açma ve yönetim
 • Facebook, Twitter gibi sosyal medya oturumlarının açılması
 • Analiz ve kullanıcı katılımı
 • Push bildirimleri
 • Gerçek cihaz testi

Veri servisi uygulamaları;

 • Bulut depolama
 • Gerçek zamanlı ve çevrimdışı veriler
 • Uygulama mantığı / bulut işlevleri

Makine uygulamaları;

 • Konuşma botları
 • Görüntü ve video tanıma
 • Konuşma tanıma

Mobil uygulama geliştirme sürecinde kapsamlı kalite testi yapmak; uygulamaları kararlı, kullanılır ve güvenli hale getirmek içindir. Uygulamaların kapsamlı QA testini yapmak için; uygulama testinin tüm yönlerini ele alan test senaryoları hazırlanır.

Bunun yanında kullanıcı deneyimi testi ve fonksiyonel test de yapılır. Diğer yandan mobil uygulamalar için güvenlik testi ve uygulamanın performansını ölçmek için gerçekleştirdiğimiz performans testi de uygulamanın güvenilir şekilde hazırlanmış olduğunu görmek için önemlidir.

Büyük Boyutlu Dosya Gönderim Platformu WeTransfer tanıyın.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X