info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Youtube Reklamları

Youtube Reklamları

youtube-reklamlari-banner

Youtube Reklamları Nedir?

Yalnızca Youtube’nin 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcılar, her gün milyar saat video izleyerek, milyarlarca görüntüleme oluşturuyor. Bunun yanında Youtube; tek başına mobil cihazlarda 18-49 yaşındakilere, herhangi bir kablolu yayından daha fazla ulaşıyor.

Google Ads aracılığı ile gerçekleştirilen Youtube reklamcılığı; video içeriğinizin Youtube ya da arama sonuçlarında, reklam yapmanın yollarından biridir. Böylece hedef kitlenize daha çabuk ulaşır ve kullanıcı erişiminizi, en üst düzeye çıkarma fırsatı bulursunuz.

Bu durum; bir kullanıcının, başka birinin videosunu izlemeden önce oynayan videonuz ya da insanların tamamını izleyebilmek için Youtube arama sonuçlarında görünme fırsatı anlamına gelir.

Youtube Reklamları Türlerini Neden Kullanıyoruz?

Hedef kitlenize ulaşarak marka ya da ürün videosu için zaman harcayıp, videoyu bir ana sayfaya yerleştirmekten ya da sosyal medya ağlarında paylaşmaktan vazgeçmeniz doğru olmaz.

Harika içerikler bulunması kaçınılmaz olmasının yanında, potansiyel müşterilerin ve markazına aşina olmayanların dikkatini çekmek ve proaktif olmak önemli bir noktadır. Bu yüzden reklam uzmanlarımızın profesyonel desteğiyle, bir dizi Youtube reklamı yayınlayabilir ve hedef kitlenizin için ürettiğiniz video içeriği ile hem markanızı hem de ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Hedef kitlenizi çok iyi tanıdığınızda bu kitleye değer sunan harika videolar oluşturabilir ve Adwords ile videoları tanıtarak, Youtube kanalınızı büyütme fırsatı bulursunuz. Youtube reklamları, 6 farklı türden oluşur.

 • Trueview reklamları
 • Atlanamayan yayın içi reklamlar
 • Tampon yayın içi reklamlar
 • Sponsorlu kart reklamları
 • Yer paylaşımlı reklamlar
 • Görüntülü reklamlar

En kolay dijital reklam türü olan video reklamlar; bir işletme ya da ürünü tanıtıcı reklamlardır. En çok tercih edileni ise Youtube’dir. En çok zaman alan dijital reklamcılık türü olmasının yanında, etkisi kanıtlanmıştır.

Youtube videoları; izleyiciler tarafından özümsenir, çok daha fazla çaba harcamadan marka hakkında, daha fazla bilgi edinebilir ve hedef kitlenin dikkati, daha çabuk çekilebilir.

Youtube TrueView Reklamlarıyla Neler Yapabiliriz?

Youtube’nin ana reklamcılık biçimi olan Youtube Trueview reklamları; izleyicilerin gördükleri reklamlar üzerinde, en fazla kontrolü sunan reklam türüdür. Bu yüzden 10 izleyiciden sekizi, trueview reklamları tercih eder. Aslında Truview reklam, işletmeler için kusursuz reklam türüdür.

Youtube trueview reklamları ile;

 • Sadece kullanıcılar; en az 30 saniye izlediğinde, kısa bir videonun tamamını izlediğinde ya da harekete geçirici mesajı tıkladığında, ödeme yapılır.
 • İzleyiciler; istedikleri reklamları seçip, istemedikleri reklamları atlayabilir. Böylece reklam verenler, daha ilgili bir kitleye ulaşır ve bu esnada paradan tasarruf etmiş olurlar.
 • Trueview reklamlar; yayın içi ve discovery reklamları olmak üzere iki türdür.

Youtube; bir truview video reklamının en üst uzunluğunu 6 dakika ile en az 12 saniye olarak gösterir. Buna göre; ilk kampanyanızı oluşturuyorsanız, her bir Youtube reklam türünü anlamak ve buna göre reklam kampanyanızı şekillendirmeniz gerekir. Bu konuda reklam uzmanlarımız size önerilerde bulunur ve işletmeniz için en uygun olan reklam türünü size önerir.

 

Youtube Reklamları ile Hangi Faydaları Sağlarsınız?

Daha fazla sayıda küçük ve orta ölçekli işletme; artık reklamlarını Youtube’a taşıyarak, fayda sağlıyor. Bu faydaların en önemlisi ise, daha fazla kitlenin oluşmasıdır. Youtube reklamları, aylık 1.5 milyardan fazla izleyiciye sahiptir ve farklı birçok faydayı da beraberinde getirir.

 • Görüntülemeler hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunar.
 • Bir reklamı viral bir videodan önce gösterme yeteneği verir.
 • Bir video reklam için yaratıcı özgürlük verir.
 • Çeşitli reklam biçimi seçenekleri sunar.
 • Satın alma amacını belirleme yeteneği verir.
 • Sosyal medya paylaşımı yoluyla daha fazla reklam gösterimi yapılır.
 • Kitle hedefleme seçenekleri çeşitlidir.

Youtube reklamları oluşturulurken; cihaz türü, demografya, anahtar kelimeler ve hedefleme seçeneklerinin belirlenmesi gerekir. Tüm bu kategorilerin doğru şekilde belirlenmesi ve doğru Youtube reklamını oluşturmanız için, reklam uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Youtube Reklamları Hizmeti İçin Teklif Alın

Youtube reklamları ile kampanyanızı nasıl kuracağınızı ve yapılandıracağınızı, reklam uzmanlarımızın profesyonel desteğinden yararlanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube Reklamı Vermek İçin Neler Yaparız?

Müşterilerimizin beklentilerine bağlı olarak Youtube reklamları, farklı şekilde gösterilir. Youtube reklamcılığı, birçok farklı kategoride üste çıkmak için kullanılır. Youtube reklamı oluştururken, bazı hedefleri gerçekleştirmek için, adımlar atarız.

 • Marka bilinirliği oluşturmak: Ürününüz hakkında, henüz bir şey bilmeyen ya da çok fazla bilgisi olmayan kişilere tanıtmak için, marka bilinirliğinizi oluştururuz. Sizinle benzer ürünler ve alanlarla ilgilenen kişileri hedefleyerek, ortak noktalarda buluşuruz.
 • Alıcı kararını etkilemek: Ürününüzün, müşteriniz için neden en iyi seçenek olduğunu doğrulayacak videolar kullanırız. Böylece mevcut müşterinizi yeniden dönüştürerek, ziyaretlerin satışa dönüşmesini sağlayabiliriz.
 • Satışları artırmak: Daha önce hedeflenmeyen benzer izleyicileri tespit ederek, yeni taktikler deneriz. Ürününüzü başkalarına göstermenin yollarını araştırarak, satışları artırmak için çalışırız.

Müşterilerimizin potansiyel müşterilerine ulaşması, en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için, müşterilerinizle, videolarınızda ürünler hakkında konuşmaya davet ederek, reklam kampanyanızı bir üst seviyeye taşıyabiliriz.

 

Youtube Bumper Reklamı Nedir?

Tampon Youtube reklamları olarak da adlandırılan Youtube bumper reklamları; pazarlamacıların kullanımına sunulan, Youtube video reklamlarıdır. İzleyicinin seçtiği videodan önce oynatılan ve atlama şansı olmayan bu reklamlar, 6 saniyeden kısa süreli olmalıdır.

Bu reklam türü, birçok marka tarafından; diğer reklam biçimlerini içeren daha büyük Youtube reklam kampanyalarının bir parçası olarak kullanılır. Ancak tampon reklamlar; hikayeler, referanslar ve ürün demoları için ideal formatta oluşmazlar. 6 saniyelik zaman sınırı, yaratıcılık konusunda sorunsuz bir katalizör olarak çalışır. Daha fazla ilham almak için, reklam uzmanlarımızın oluşturduğu reklam kampanyalarını kullanabilirsiniz.

 

Youtube Reklamı Vermek için Neye İhtiyacınız Var?

Youtube reklamları, 6 farklı türde gerçekleştirilir ve ihtiyacınız olan ilk koşul, Google Adwords hesabı ve Youtube hesabıdır. Bundan sonraki işlemler, profesyonel olarak hizmet veren ekibimiz gerçekleştireceği işlemlerdir.

 • Yetenekli ve Youtube video özelliklerine aşina, video oluşturma ekibimiz
 • Video reklamları grafikleri (şirket logosu olabilir)
 • Reklam analizlerini izleyecek, kampanya başarınızı ölçmek için bir analist
 • Çekici ve etkili reklam metni

Youtube’da reklam vermek; bir iki video koyup hedef kitleye göstermek değildir. Bunun için gerekli tüm hazırlıkların ve incelemelerin yapılması, gerekli metinlerin yazılması gerekir.

 

Youtube Video Reklamları Optimize Ederken Neler Yaparız?

Bir video reklam kampanyası başlatmak, harika bir adım olsa da bütçeden en iyi şekilde yararlanmak ve müşterimiz için en yüksek getiriyi görmek için, görüntülemeler için ödemeye yapmaya başlamadan önce bazı kategori ayarlamalarını gözden geçirerek, ayarlamalar yaparız.

 • Ölçütler ve hedefler kategorisi: Sonuçları analiz ederken, her video için, izlenebilecek dört metrik kategorisi bulunur. Buradan ölçütleri ve hedefleri belirleriz.
 • Görüntülemeler kategorisi: Kullanıcıların reklamın yüzde kaçını görüntülediğini daha iyi anlamak için kullanırız.
 • Seyirci kategorisi: Her bir video reklamı için, beğenileri ve paylaşımları, bu kategoriden kontrol ederiz.
 • Markalaşma kategorisi: Görüntüleme oranı; reklam öğesinin ya da mesajın, ilgi çekici ya da insanların reklamı izleyebileceği kadar eğlenceli olup olmadığını belirler. Görüntüleme oranınızı artırarak, görüntüleme başına maliyetinizi düşürebiliriz.

Markanızın hedeflerine ulaşması için; bu ölçütlere göre birkaç hedef belirleyerek, sonuçları iyileştirmek için, reklamları optimize eder ve farklı hedefleme ölçütleri deneriz. Önereceğimiz hedefler, aynı zamanda reklamlarda öne çıkaracağınızın içeriğin türünü de belirler.

Bu ölçümler sayesinde marka bilinci oluşturma hedefleri daha iyiye giderken, potansiyel müşteri ve dönüşümler de sağlanmış olur.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X