Görüntülü Ağ Reklamları İle Akılda Kalın - Fsb Teknoloji 
info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Görüntülü Ağ Reklamları

Görüntülü Ağ Reklamları

goruntulu-ag-reklamlari-banner

Google, dünya üzerinde 2 milyondan fazla web sitesine ulaşır. İnternet kullanıcılarının %90’ına ulaşan Google görüntülü ağ reklamları, dünya genelinde hedeflediğiniz kitlelere en kolay şekilde ulaşır.

Bir haber videosunun görüntülenmesinde, mobil oyun oynarken, e-postalarınıza bakarken ulaşabilirsiniz. Google Adwords, arama reklamları ve görüntüleme reklamları olarak, iki farklı reklam ağını hizmete sunar.

Google arama ağı; belirli anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerine odaklanan kullanıcılara ulaşır. Görüntülü reklam ağı ise reklamlarınızı; kullanıcıların alışveriş yaptığı zamanlarda, internette gezinirken ya da okurken ulaşabilecekleri, özenle seçilen web sitelerine entegre edilir.

 

Google Display Network (GDN) Nedir?

Google display network (GDN); milyonları bulan web sitesi, uygulama ve video ekranlarında yayınlanan, en geniş ölçü yelpazesine sahip, yüksek performanslı Google Ads reklam modeli olarak kullanılır.

GDN reklam; diğer reklam modellerine göre daha fazla reklam ölçüsü sunarken, daha fazla gösterim sağlar. Her cihazdan bu reklam modelini görmek mümkündür. Farklı reklam alanı ölçüleri sayesinde, tüm ekran boyutlarından anlam kargaşası yok olur ve anlaşılır reklamlar gösterilir.

Görüntülü Ağ Reklamları Boyutları

Görüntülü ağ reklamları GDN, farklı alan ölçülerinde reklam kampanyalarının oluşturulmasına olanak tanır. Reklam boyutlarının farklılığı ise; çeşitli görüntülü reklamcılık modellerinin performansını da artırır.

 • Kare ve Dikdörtgen reklamlar: 200×200, 240×400, 250×250, 250×360, 300×250, 336×280, 580×400 gibi ölçülere sahiptir.
 • Dikey reklamlar: 120×600, 160×600, 300×600, 300×1050 ölçülerine sahiptir.
 • Leaderboard reklamlar: 468×60, 728×90, 930×180, 970×250, 980×120 ölçülerindedir.
 • Mobil reklamlar: 300×50, 320×50, 320×100, 250×250, 200×200 ölçülerine göre yapılır.
 • Bilgisayar reklamları: 300×250, 336×280, 728×90, 300×600, 160×600 ölçülerine uygun şekilde yapılandırılır.

Bu ölçüler doğrultusunda, reklam vermek istediğiniz ölçüler ne olursa olsun, tüm GDN reklamları, Google Ads politikalarına uygun şekilde yapılır. Bunun yanında görüntülü reklamcılığın format şartları kullanılmalıdır.

Reklam uzmanlarımız tüm çalışmalarını GIF, JPG ya da PNG uzantılı gerçekleştirilir. Reklamlar mutlaka 150 KB altında olmalıdır. Tüm bu çalışmaları sizler için yaparak, reklamlarınızın, doğru şekilde yayınlanmasını sağlayabiliriz.

Görüntülü Reklam Ağını Nasıl Kullanırız?

Görüntülü reklam ağı modeli; belirlenen hedef kitleye, bütçe planınız dahilinde reklam görselleriniz gösterilerek gerçekleştirilir. Reklamlarınızın müşterilerinize ulaşması için GDN reklam algoritmaları, bazı hedef kitle ve bütçe optimizasyonları kullanır.

Görseller; reklamınızı, en çok ilgi duyması beklenen hedef kitleye ulaştırır. Reklamlar farklı ölçü ve farklı lokasyonlarda yayınlanır. Performans ölçe aşamasında, hangi sitelerde hangi maliyetlerle reklamlarınızın gösterildiği, hangi ölçülerin en çok etkileşime girdiği ya da dönüşüm aldığı görülür.

Böylece en çok tıklanan ürününüze göre yeniden pazarlama kurgusu yapabilir ve dönüşüm oranınızı artıracak çalışmalar yapabiliriz.

 

Yapmaktan Kaçındığımız 2 Google Görüntülü Ağ Reklamları Hatası Nelerdir?

 • Ekran seçimi: Ücretli arama yapıyorsanız, arama ve görüntülü reklam kampanyalarını birleştirmek iyi değildir. Tıklama oranlarının düşük olması, bütçenin reklama yetmemesi, müşterilerin dönüşüm yapmaması, her iki ağda, aynı anda reklam verme hatasından kaynaklanır.
 • Üst katman: Ağın çok büyük bir boyutu vardır ve doğru hedeflemeyi yapmak, kritik önem taşır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek bulunur. Aslında aşırı katman birçok sorunu da beraberinde getirir. Üst üste katman yapmak için ayrı kampanyalar kullanılmalıdır. Fazla katman yapmak, erişimi önemli ölçüde azaltır ve olumsuz sonuçlar oluşturur. Hangi yöntemlerin işe yarayıp yaramadığınızı, reklam uzmanlarımız ile görüşebilir ve işletmenize uygun olan reklam türünü, sizin için oluşturabiliriz.

Aynı zamanda görüntülü reklam kampanyalarınıza metin reklamları eklemek kadar resim reklamlar da önemli bir noktadır. Reklamların basit, görsel ve okunması kolay olması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemelerini Nasıl Yaparız?

Görüntülü ağ reklamları kapsamında hedefleri belirlemek için, anahtar kelime ve ilgi alanları özelliklerine bakılır. Reklamlarınız hedef kitlenize uygun sitelerde, hedef kitlenizin etkileşimde bulunduğu saatlerde yayına girer.

Bir eylem ya da anahtar kelime üzerinde belirlenen bir hedef varsa; bu hedef optimize edilir. Yapılan optimizeler, reklamların nerelerde gösterileceğini belirler. Yapılan hedeflemeler; gözlemlerin belirlenip, en doğru bütçe ve etkili kampanya yayımı yapmamıza olanak tanır.

Marka kampanyalarında amacımız; çok fazla kullanıcıya ulaşmak olduğunda, çok fazla hedefleme kullanmak, bunu daha da zorlaştırır. Bu durumda hedef kitlenizi daraltma yoluna gideriz. Ancak bu hedefleme konusunda istediğimiz bir durum değildir.

Hedefleme ile hedef kitlesinin daraltılması, etkileşim ve dönüşümleri düşürür. Daha etkili hedefleme yapmak için; reklam gruplarınızı, ürün ve kampanya özelinde oluşturarak, en doğru hedeflemeyi gerçekleştiririz.

Görüntülü Ağ Reklamları Hizmeti İçin Teklif Alın

Google görüntülü ağ reklamları içinde, yapılmaması gereken bazı hatalar bulunur. Reklam ağları oluşturulurken yapılan bu hatalar, görüntü bozukluğu oluşturur ve hedef kitlenizin uzaklaşmasına neden olur.

Görüntülü Reklam Ağı Avantajları Nelerdir?

Doğru hedef kitlenin bulunması kolaylaştırmak için görüntülü reklam ağları kullanılır. İlgi alanları hedeflenmiş kullanıcılar; ilgi duydukları ürün ya da hizmetin görsel uyaranlarına maruz kaldıklarında, tıklama oranları artmaya başlar.

 • Doğru hedef, doğru hedef kitlenin bulunmasını sağlar.
 • Daha önce gelen ziyaretçilere, yeniden pazarlama kampanyası oluşturuluyorsa; ürün ya da hizmetinizi daha önce gören bir kullanıcının, yeniden pazarlama reklamıyla etkileşime girme ihtimali artmış olur.
 • Web sitenizi yeniden tanıtarak, satışa teşvik etmiş, görsel uyaranlarla cazibe noktası yaratılmış ve marka bilinirliğine yatırım yapılmış olur.
 • Görüntülü reklamcılık modelinde, ürününüzle ilgilenen kitlelere ulaşmak çok daha kolaylaşır.
 • Reklamlarınız hem markanızla ilgilenme olanağı en yüksek kişilere görüntülü olarak gösterilir. Böylece dönüşüm oranlarınız artmaya başlar.

Google’ın görüntülü reklam ağının avantajlarından faydalanarak, vereceğiniz reklamlarda başarı elde etmek için, ajansımızla çalışabilir, reklam uzmanlarımızın çalışmalarıyla, hedef kitlenize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

 

Görüntülü Ağ Reklamları Kampanyası Oluştururken Neler Yaparız?

İşletmelerini büyütmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyenler için görüntülü reklamlar, kusursuz bir çözüm sunar. Reklamlarınızı; Google görüntülü reklam ağı hedeflemeyi kullanarak, dönüşüm olasılığı yüksek tüketicilere sunulduğundan emin olmak gerekir. Hedef kitlenizi, ilgi alanlarınızı ve demografik özelliklerine göre daraltmak gerekir.

Daha dar, daha alakalı müşteri tabanına ulaşmak için, demografik hedefleme uygulayabiliriz. Hedefleme konusunda ne kadar spesifik olursak, reklamlarımızı o kadar az kişi görecektir. Bu yüzden en çok dönüşümü getirecek hedefleme kombinasyonlarını test ederek, reklam kampanyalarınızı yürütebiliriz.

Google görüntülü reklam ağı üzerinden bir kampanya oluştururken, çok fazla maliyete ihtiyacınız yoktur. Sadece pazarlama hedefiniz için, doğru hedefleme faktörlerini seçmeniz ve buna göre reklamlarınızı yayınlamanız gerekir.

Google’ın görüntülü ağ reklamları; hedef kitlenizi arama motorlarının yapamayacağı şekilde tanımlamanızı sağlar. Böylece anahtar kelimelerden daha fazlasını hedeflersiniz. Google Ads panelinde oluşturulacak görüntülü reklam modüle ile kampanya kurgusu yapılır.

Farklı ölçülerde reklam tasarımları alınır ve içeriğe yüklenerek; hedef kitle, bütçe planlaması ve link ayarlamaları yapılır. Bu aşamaların ardından, ön kontrol için onay süreci başlamış olur.

Reklamları yayınlamadan önce, kontrol eder ve güncellemelerini yaparız. Eğer reklamların yayınlanmasından sonra güncelleme yapılırsa, güncelleme yapılan reklamın, yeniden onaya girmesi gerekir.

Reklam kampanyası oluşturulurken; uzantılar, hedeflemeler, cihazlar, diller, coğrafi bilgiler, zamanlamalar gibi birçok değişkenin belirlenmesi gerekir. Tüm bu değişkenlerin, doğru şekilde belirlenmesi ve yayına sokulması için; ajansımızın uzman reklamcılarıyla iş birliği yaparak hem reklam tasarımlarını gerçekleştirebilir hem de profesyonel desteğimiz sayesinde, reklamlarınızın kalitesini artırabilirsiniz.

Mobil Uygulama Çözümleri

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X