info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Backlink Temizliği

Backlink Temizliği

backlink-temizligi-banner

Web sitesi sahipleri ve SEO uzmanları; sitelerinin her zaman Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda olması için çabalar. Ancak üst düzey web sitelerine karşı gerçekleştirilen Negatif SEO, bu çabaları biraz da olsa sekteye uğratır. SEO uzmanlarımız bu konuda gereken titizliği ve dikkati göstererek, backlink temizliği konusunda sizlere profesyonel destek sunar.

Web sitelerine karşı yapılan bu olumsuz SEO saldırıları, eskisi kadar tehlikeli değil; ancak yine de bir sitenin organik sıralaması üzerinde olumsuz ve kalıcı sonuçlar ortaya çıkarır.

Negatif SEO birçok şekilde oluşabilir ve genellikle bazı taktiklerin kombinasyonlarından meydana gelir.

 • Alanınıza spam içerikli geri bağlantılar oluşturmak
 • Kaliteli geri bağlantıları kaldırmak
 • Web sitesini hacklemek

Zehirli bağlantılar olarak adlandırılan spam içerikli geri bağlantılar; en iyi performans gösteren siteleri bile al aşağı etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu yüzden uzmanlarımızın gerçekleştirdiği backlink temizliği hizmetlerimizi deneyimleyebilirsiniz.

Backlink Temizliği : Geri Bağlantı Nedir?

Herhangi bir SEO için, yüksek kaliteli geri bağlantılar; popülerlik, güven, yetki ve SERP üzerinde yüksek sıralama anlamındadır. Spam bağlantıları, geri dönme şansı çok düşük olsa da sitenizi dizinden çıkarma gücüne sahiptir.

Düşük kaliteli bağlantıların belirlenmesi ve temiz bir bağlantı profili oluşturulması, bağlantı profili analizi ile gerçekleştirilir. SEO uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilecek bağlantı profili analizi ve kaliteli geri bağlantılarla, güçlü bir marka oluşturabilirsiniz.

Bağlantı profili;

 • Sitenize işaret eden bağlantı türlerini
 • Kullandıkları bağlantı metinlerini
 • Yönlendiren alanların kalitesini
 • Konuyla ilgili alaka düzeyini ve daha fazlasını tanımlayan özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda güvenilmez SEO şirketlerinden satın alınan bağlantılar ya da bağlantı değişim programları, web sitenize düşük kaliteli doğal olmayan bağlantılar oluşturur. Böyle bir durumda Google’dan ceza alma olasılığınız yükselir.

Backlink Temizliği :Bağlantı Profili Faktörlerine Neden Önem Veriyoruz?

SEO uzun vadeli bir yatırımdır. Daha yüksek sıralamaların ve daha fazla çevrimiçi trafik elde edilmesi için, hedef süreç oldukça uzundur. Google ve diğer arama motorları hem sitenizin hem de içeriğinizin yetkisini belirlemek için, bağlantı profillerini kullanır. Böylece bunlar arama sonuçları sayfalarında sıralanır. Sağlıklı bağlantı profili, hedeflediğimiz kelime öbekleri için iyi sıralama şansı sunacaktır.

Amacımız sadece trafiği artırmak değil, aynı zamanda bu yüksek kaliteli bağlantı profilinin sürekliliğini de sağlamaktır. Anlık trafik; o an için sitenize fayda sağlarken, uzun süreli ziyaretçi akışını sürdürmeniz için yeterli değildir. Organik trafik sağlamak ve bunu uzun süreli korumak, başarılı profil yönetimi sayesinde gerçekleşir.

 

İyi Geri Bağlantı ile Kötü Geri Bağlantı Arasında Fark Nedir?

İyi geri bağlantılar ve kötü geri bağlantılar arasındaki en temel fark, web sitenizin kalitesidir. Kötü geri bağlantılar doğal ve organik değildir. Sitenin kurallarını çiğneyebilir.

Geri bağlantı profilinin kalitesi; bağlantı şemaları, popüler ve alakalı olarak Google’da sıralama yapma amacıyla, düşük kaliteli ya da alakasız web sitelerinden, geri bağlantıların oluşturulmasını, elde edilmesini ya da alınmasını kapsar.

Geri bağlantılar; bir sitenin Google sıralamasında büyük bir unsurdur ve kötü geri bağlantılar, sitenizin tüm değerlerini düşürebilecek potansiyele sahiptir.

 

Backlink Temizliği :Kötü Geri Bağlantı Türleri Nelerdir?

Kötü geri bağlantılar; web sitenize şüpheli ya da alakası olmayan düşük otoriteye sahip web sitelerinden gelen bağlantılardır. Gönderildikleri web sitelerinin türüne bağlı olarak farklı gruplara ayrılır.

 • Link ağlarından gelen bağlantılar: Çok sayıda geri bağlantı sağlamak amacıyla bağlantı ağı oluşturulur. Bloglar ya da forumlar olarak gizlenir ve herhangi bir gönderi ya da ileti dizine işaret edecek çok az sayıda geri bağlantı sunarlar.
 • Site genelinde bağlantılar: Web sitesinin tüm sayfalarında görünürler. Üst bilgi, alt bilgi, kenar çubuğu bölümleri, göründükleri yerlerdir.
 • Blog yorumlarından bağlantılar: Blog sahibi kişiler, yorumlar bölümünde, birçok spam ile karşılaşabilir. Bu yorumlar, Google’ın dizine eklemesini önlemek adına nofollow olarak işaretlenir. Bu spam yorumları; web sitenize bağlandığı andan itibaren, bağlantı profilinizi, olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Dizin bağlantıları: Organik yüksek kaliteli geri bağlantı kazanmanın en etkili yolu, web dizini gönderimleridir. Ancak bu, yüksek yetkili dizinler için geçerli bir durumdur. Sitenize gelen rastgele ve düşük kaliteli dizinlerden gelmiş çok miktarda geri bağlantı, ceza almanıza neden olur.

Bunun yanında aşırı düzeyde optimize edilen bağlantı metinlerine sahip bağlantılar da vardır. Web siteniz; tam eşlemeli anahtar kelime kullanan, fazla sayıda geri bağlantı alması durumunda, Google tarafından spam filtresine yakalanır.

Bu yüzden geri bağlantıların kaliteli ve yüksek yetkili sitelerden geliyor olması, size avantaj sağlarken; kötü geri bağlantılar, sitenizin kalitesini düşürecek profile sahiptir. Bu yüzden uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilecek backlink temizliği sayesinde, sitenizin kalitesini artırabilir ve Google sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Backlink Temizliği Hizmeti İçin Teklif Alın

Uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilecek backlink temizliği ile, sağlıklı geri bağlantılara ulaşabilir ve site sıralamanızı üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Backlink Temizliği : Kötü Geri Bağlantıları Nasıl Buluyoruz?

Bağlantı kurmak, sıralamalar için önemlidir ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız, büyük olasılıkla istemediğiniz sonuçları üretecektir. Bu yüzden kötü geri bağlantıların bulunması ve kaldırılması gerekir.

Web sitenize işaret edecek kötü bağlantıları iki farklı yolla bularak, temizlik işlemini gerçekleştiriyoruz. Kötü geri bağlantıların bulunması için; web sitenizin Google Search Console kaydedilmiş olması önemlidir. Böylece Google’ın bildiği web sitenize işaret edecek bağlantıların listesini alabiliriz. Listede iyi ve kötü tüm bağlantı türleri bulunur.

 • Manuel yol ile kötü geri bağlantı bulma: Burada Google; hangi bağlantıların iyi ve kötü olduğunu bize söylemez. Bunun için bağlantıları bir excel elektronik tablosunda dışa aktarmak ve bağlantıları manuel olarak incelemek gerekir.
 • SemRush kullanarak geri bağlantı bulma: Bağlantı profilinin her zaman temiz olduğunu anlamanın en etkili yollarından biri Semrush denetleme aracı kullanmaktır. Otomatik olarak geri bağlantıları kontrol ederek, reddetme dosyası oluşturur.

Deneyimli SEO uzmanlarımız; kötü geri bağlantıları kolayca tespit ederek, temizlik işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

Kötü Geri Bağlantıları Kaldırmak İçin Ne Yapıyoruz?

Sitenizde kötü geri bağlantıları kaldırmak ve sitenizin Google sıralamasını daha yükseltmek için çalışıyoruz. Bunun için kötü geri bağlantıları kaldırmak için, birkaç işlem gerçekleştiriyoruz.

 • Web sitesi sahibi ile iletişime geçerek, kötü bağlantıyı kaldırması için talepte bulunuyoruz. Ancak çoğu zaman bu işlemden yanıt alınmaz ve kaldırılmayan bağlantılar için reddetme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Web sitenizde bulunan düşük kaliteli sayfaların, kötü geri bağlantılarla bağlantısı araştırarak, sayfalardaki 404 ve 410 hatalarını gidermeye çalışıyoruz. Bunun için yine kötü geri bağlantının reddedilme işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Temizlenmesi gereken çok fazla sayıda geri bağlantı varsa ya da web yöneticileri bağlantıyı kaldırmak için cevap vermiyorsa, bu bağlantıların da reddedilme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Tüm bu işlemler, uzun bir yol kat etmenize neden olacaktır. Ancak bu zamanı kısaltmanın yolu ise SEO şirketimizle iletişime geçerek; tüm bu işlemlerin prosedüre uygun olarak ama daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Backlink Temizliği : Markanız İçin Yüksek Kaliteli Bağlantılara Sahip Olmanız İçin Neler Yapıyoruz?

Düşük kaliteli geri bağlantılar oluşturmanın cazibesi, hızlı şekilde gerçekleştirdiğiniz içindir. Blog ağlarını kullanmak, kaydolmak, profil doldurmak, bağlantı satın almak daha kolaydır. Biraz paraya mal olsa da hızlı şekilde geri bağlantı alabilirsiniz.

Yüksek kaliteli bağlantılar elde etmek ise, profesyonel çalışma ve çaba gerektirir. Uzun vadede kaliteli geri bağlantılara sahip olmak, markanızı oluştururken size referans olacaktır.

 • Basın yayınları
 • Profil bağlantıları oluşturma
 • Kuruluş genelinde bağlantı oluşturmayı gömme
 • Sponsorlukları bağlantı kazanmak için kullanma

Tüm bu adımlar markanızı daha ileriye götürmek için kullanabileceğiniz temiz geri bağlantıları size sağlar. SEO’da gelen bağlantılar; popülerliği, yetki ve güveni gösterir. Ancak kötü geri bağlantılar, tüm bu çabaları önemli ölçüde engeller.

Bu yüzden en az 6 ayda 1 kere bağlantı profili analizi yapmak, düşük kaliteli bağlantıları reddetmek ve daha güvenilir sitelerden, referanslar oluşturmaya odaklanmak gerekir.

Geri bağlantı profilinizi korumak ve daha kaliteli geri bağlantılara sahip olmak için, profesyonel SEO uzmanlarımız ile iletişime geçebilir, backlink temizliği ve daha fazlası için, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X