Logo Tasarımı Markanız İçin Çok Önemlidir - Fsb Teknoloji 
info@fsbteknoloji.com
0312 372 2 372
Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

logo-tasarimi-banner

Logo Tasarımı

Logo bir ürün ya da hizmetin markanın veya kurumun imzasıdır, kurumsal kimlik yapısının en önemli unsurudur, markalaşma yolunda atılan ilk adımdır ve en önemlisi itibar ve bilinirlik açısından önemli bir gereksinimdir.

Bir marka isminin logo halinde tasarlanması ise word mark yani logotype olarak adlandırılır. Bir şirket hizmet ya da ürün tanıma ve anlamını içinde barındıran görsel imzalara logo tasarımı adı verilir.

Hedef kitleye ulaşmanın en hızlı ve kısa yolu logo gibi görsel unsurları kullanmaktır. Yazı ya da söz ile anlatılan içeriklerin insanları etkileme süresi görsele göre oldukça fazladır. Kurumsal reklamlarda ise en kolay ve en önemli unsur logodur, bir işletmeye halkla ilişkiler konusunda üstünlük sağlar.

Logo Tasarımı İçin Font Seçimi

Logo tasarımı için ayrılmaz parça, font adı verilen yazı tipidir, doğru seçim yapılması halinde markanın kaderini değiştirecek kadar büyük güce sahiptir. Yazı tipinin önüne markanın bilinirliği geçtiğinde font markanın adı ile anılmaya başlar bu durum işletme ya da marka açısından büyük bir reklam avantajı sunar.

Yazı tipi seçilirken, logo tasarlarken marka yaratılırken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri sadeliktir. Uzman grafiklerimiz sade ve anlaşılır tasarım yapılmasına yönelik çalışmaktadır.

Logo ya da diğer kurumsal kimlik unsurlarında kullanın fontun sade ve okunaklı olması özgün olmasına göre çok daha büyük bir öneme sahiptir. Okunması güç olan ya da okunmayan bir font ile tasarlanan logo önce güven duygusu ardından itibar açısından olumsuz bir hava yaratır. Kullanılan fontun ne olduğu önemli değildir önemli olan yazı tipinin kalınlığı ortalama olarak aynı değerde olmalıdır.

Logo Tasarımının Kullanıldığı Alanlar

Bütünlüğünü koruyarak anlaşılır ve akılda kalıcı bir görsel oluşturulmasına imkan sunar. Logo tasarımı birçok farklı alanda kullanılır;

 • Web sayfalarında; dijital dünyada var olmanın en önemli yolu web sayfasına sahip olmaktır. Ticari yaşamda hizmet ya da markanın yayılmasının en hızlı yolu online ortamda var olmaktır. İnternet ile oluşturulan tüm alanlarda logo ile birlikte sunulan ürün ya da hizmet kısa süre içerisinde büyük oranda bilinirlik elde eder.
 • Kartvizitlerde; logo kullanılarak tasarlanan kartvizit mükemmel bir şekilde temsil ederken aynı zamanda etkinlik ortamlarında prestij ve tanıtım açısından önemli bir güç kaynağıdır.
 • Ambalajlarda; marka tarafından sunulan ürünlerde fontlar ve renkler kurumsal kimlik ile bütünlük sağlamalı, hazırlanan tasarımın en önemli öğesi logodur. Ambalaj üzerinde markanın bulunması hem güvenilirlik hem de bilinirlik açısından fark yaratır. Aynı zamanda ambalaj tasarımı şık ve uyumlu bir hale getirir. Ürünün markanın önüne geçtiği durumda üzerinde bulunan logo, markanın gelişimine katkı sağlayarak pazarlama sürecinde büyük bir getiri imkanı sunar.
 • Online dokümanlarda; adwords reklamları, sosyal medya kapakları ve elektronik postalar gibi online varlık gösterilen her alanda aynen web sayfasındaki gibi logoyu anlaşılır ve açık şekilde kullanmak markaya güven duyulmasını sağlar.
 • Etkinliklerde; broşürler, afişler, standlar ve bannerlar gibi etkinlik alanlarında kullanılan en büyük basılı materyal logodur. Marka ile ilgili yeterli ve kısa bilgi vererek hedef kitleyi çekmeyi başarır. Özellikle kalabalık ortamlarda markayı görünür kılarak rekabet avantajı sağlar.
 • Her türlü dijital ya da basılı ortamda markanın sahip olduğu tüm ürün ve hizmetlerde logo kullanmak doğru pazarlama stratejisinin bir uzantısıdır.

 

Doğru Logo Tasarımı

Baskı materyallerde ya da dijital ortamda kullanılmak üzere doğru bir logo tasarlamak için kalın ve ince büyüklüklerden kaçınmak bunun yerine sade ve teknik olarak doğru olan büyüklük tercih etmek önemlidir.

 • Basitlik; kolay ve sade bir font ile tasarlanan logo ürün ya da hizmetlere uygulandığında ya da çoğaltıldığında avantaj yaratır. Küçük ya da büyük öğelere kullanılırken sorun oluşturmadan ayarlanabilir niteliğe sahiptir.
 • Analiz; sektör içerisinde başarılı olan rakiplerin kullandığı fontun analiz edilmesi ciddi bir kaynak niteliği taşır. Taklit etmek ya da benzerini yapmak doğru olmadığı gibi kullanılan fontun etkisini anlamak için araştırma yapılması da önemlidir.
 • Uyum; internet alanında varlık gösteren bir markanın süslü, okunmasını zor ya da kıvrımlı hatlara sahip bir font kullanması güven sağlamaz. Font seçiminde işe uyumluluk beğeni duygusunun önüne geçmeli ve profesyonel bir bakış açısı yakalanmalı.
 • Sadelik; logo ile birlikte tüm kurumsal kimlik unsurlarında ve web sayfasında birden fazla font kullanmak istikrarsız bir görüntü ortaya çıkmasına neden olur bu durum markanın güvenirliğini olumsuz yönde etkiler. Yapılan sektör araştırmalarında başarılı ve itibarlı şirketlerin tek bir font ile yol alırken küçük işletmelerin birden fazla font kullanarak varlık çabasını desteklediği görülür.
 • Özgünlük; varlığını kanıtlayan ve her yerde görülen font marka adına hiçbir anlam ifade etmez. Markaya en uygun fontun seçilmesi özgünlük kazandırır.

Logo Tasarımı Hizmeti İçin Teklif Alın

Rakiplerden ayıran eşsiz bir logo tasarımı için tüm ayrıntıları ortaya koyarak etkileyici ve kalıcı bir çalışma sergiliyoruz.

Logo Tasarımı Markayı Temsil Eden Tek Öge

Logo tasarımı yaparken takip ettiğimiz bir süreç bulunmaktadır öncelikle logoya neden ihtiyaç duyulduğunu anlarız. Çünkü logo marka için yaratılmak istenen ilk izlenimin başlangıcıdır, markayı temsil eden tek ögedir.

Sektörel rekabet ortamı içerisinde iyi bir logonun varlığını büyük bir avantaj olarak değerlendirir, bu kadar önemli bir unsuru markaya uygun ve etkili temsil yeteneğinin olduğu konusunda emin adımlar atarız.

Tasarım aşamasına geçmeden önce çalıştığımız markanın kimliğinin tam olarak belirlenmesi ve anlaşılmasını sağlarız. Logo tasarımı yapılırken en zor bölüm bir esin kaynağı ya da çıkış noktası yakalamaktır.

 

İlgi Çeken Fikirler

Farklı birçok unsuru bir araya getirir ve hedef kitlenin istekleri ile harmanlarız. Böylelikle müşterilerimiz için ilgi çeken fikirlerin öne çıkmasını sağlar analiz ve tartışmaları tamamlayarak tasarım için belli fikirleri ortaya koyarız.

Yalnız logo tasarımlarında değil bir şirket kurulumunda da her aşamada ya da her üründe rakip analizi yaparak başarı ya da başarısızlık nedenlerini araştırınız. Marka kimliğini göz önünde bulundurarak en uygun logo tasarım tarzının belirlenmesini sağlarız. Font belirlenmesi renklerin seçimi tasarımın özelleştirilmesi süreç içerisinde ilerlemeyi sağlar.

 

Her Tür Baskıda Sorunsuz Kullanım

Tasarımın tamamlanmasının ardından dijital ortamda ya da basılı unsurlarda uygulanma şeklini belirler ve böylelikle markanın logo temelini oluştururuz. Logo tasarımı çalışmalarımızda dikkat ettiğimiz konular arasında öncelikle kullanılan kavramların sayısını sınırlı olmasıdır.

Kavram sayısının artması akılda kalıcılığı ve anlaşılırlığı azaltır. Marka hakkında bilgi veren logonun uzun ya da detaylı bir bilgi yerine kısa ve tanımlayıcı bilgiler içermesini sağlarız.

Renk cümbüşü yerine sade ve az renk kullanımına dikkat ederiz, hazırladığımız logolar her tür baskıda sorunsuz kullanılır.

 

Rakiplerden Ayıran Eşsiz Tasarım

Tasarımda Photoshop yerine Adobe Illustrator gibi vektör uygulamaları da tasarlanmaktadır. Çünkü logo kalitesini kaybetmeden ölçeklenebilmelidir, basıldığı alanın küçük ya da büyük olmasını bakılmadan net olmalıdır.

Kurumsal kimliğin en önemli parçası olan logo tasarımlarımızda markanın hedef kitlesi ile ilişki kurduğu ve hatırlanmasını sağladığı projelere imza atıyoruz. İşletme ya da marka için en doğru olan tasarımı buluyor, dikkat çekici ve anlaşılabilir yalınlıkta hazırlanmasını sağlıyoruz.

Sektörden Bilgi Almak İçin Blogumuzu Ziyaret Etmeyi Unutmayın

X